Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania strony www. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj
Kategorie

DirectX 12 Ultimate z kartami graficznymi GeForce RTX

DirectX 12 to interfejs API, który umożliwia programistom dodawanie niesamowitych efektów graficznych w grach dla komputerów PC z systemem Microsoft Windows. DirectX 12 Ultimate to najnowsza wersja interfejsu API i nowy złoty standard dla gier kolejnej generacji. DX12 Ultimate przenosi gry na zupełnie nowy poziom realizmu dzięki obsłudze ray tracingu, modułów cieniowania Mesh Shader oraz technologii Variable Rate Shading i Sampler Feedback. GeForce RTX to pierwsza i jedyna platforma PC zapewniająca obsługę tych przełomowych funkcji.

DirectX 12

DXR (DirectX Ray Tracing)

DirectX Raytracing umożliwia symulowanie w grach prawdziwego zachowania się promieni świetlnych, zapewniając niezwykle realistyczne i piękne efekty graficzne, takie jak globalne oświetlenie, refleksy świetlne i cienie. Układy GPU GeForce RTX zostały zaprojektowane od podstaw pod kątem wymagań związanych z ray tracingiem. Wyspecjalizowane rdzenie RT dostępne wyłączniew kartach graficznych GeForce RTX zapewniają wydajność na poziomie miliardów promieni na sekundę oraz nawet 3-krotniewyższą częstotliwość generowania klatek w grach i aplikacjach obsługujących technologię DXR. Dzięki temu po raz pierwszyw historii możliwe jest wykorzystanie techniki ray tracingu w czasie rzeczywistym.

VRS (Variable Rate Shading)

VRS to technika renderowania obsługiwana przez procesory graficzne GeForce RTX, która zwiększa wydajność poprzez dostosowanie współczynnika cieniowania do różnych obszarów sceny. Technika VRS umożliwia zastosowanie technologii NVIDIA Adaptive Shading,która mierzy przemieszczanie się i zmiany koloru z klatki do klatki i w inteligentny sposób obniża stopień cieniowania w tychobszarach sceny, które nie wymagają go, jak niebo, czy ściany. Technika VRS może być również wykorzystywana do obsługifunkcji foveated rendering w grach VR, renderując więcej detali w tych obszarach sceny, na których skupia się Twój wzrok,a mniej w rejonach peryferyjnych.

VRS

Wpółczynniki cieniowania obsługiwane w ramach technologii VRS oraz przykład zastowania w danej klatce gry

Mesh Shading

Jeśli grałeś kiedykolwiek w grę z otwartym światem, będziesz wiedział, że zwiększanie poziomu szczegółowości może w znacznym stopniu wpływać na wydajność, ponieważ jednostka CPU jest w takich sytuacjach „zalewana” wywołaniami (draw calls) dla każdego obiektu składającego się na daną scenę. Dzięki technice Mesh Shading, układ GPU w inteligentny sposób kontroluje poziom szczegółowości i jakości teselacji obiektów, umożliwiając tworzenie bogatych, otwartych światów z setkami tysięcy obiektów.

Sampler Feedback

Technika Sampler Feedback wykorzystuje tę samą filozofię działania, co technika VRS (Variable Rate Shading): pracuj mądrzej, aby redukować obciążenie układu GPU i zwiększać wydajność.  Technika Sampler Feedback usprawnia obliczenia dotyczące przetwarzania tekstur i modułów cieniowania. Programiści oraz silniki gier mogą wykorzystywać technikę Sampler Feedback w celu implementacji zaawansowanych algorytmów strumieniowania tekstur, umożliwiając tworzenie dużych otwartych światów z pięknymi teksturamio wysokiej rozdzielczości, bez efektu zacinania się obrazu lub wyskakujących obiektów. Technologia Sampler Feedback może byćrównież wykorzystana podczas implementacji techniki Texture Space Shading, w celu zwiększenia wydajności renderowania.

Zobacz karty graficzne GeForce RTX

Zobacz laptopy z kartami graficznymi GeForce RTX

Zobacz desktopy z kartami graficznymi GeForce RTX

powrót