Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania strony www. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj
Kategorie

Jak wybrać suszarkę do ubrań? Parametry istotne przy zakupie suszarki

Wokół suszarek bębnowych powstało wiele mitów, które odstraszają potencjalnego użytkownika. Znasz te opowieści o tym, że suszarka do ubrań zużywa mnóstwo energii, wyjęte z niej ubrania są zniszczone i pogniecione? Nic bardziej mylnego. Najnowsze modele suszarek są pojemne, ciche oraz pozwalają na suszenie wiele typów tkanin co czyni je urządzeniami wszechstronnymi i użytecznymi w każdym gospodarstwie domowym. Jeżeli masz dość długotrwałego suszenia prania, zwłaszcza w porach zimowych to suszarka do ubrań jest idealnym rozwiązaniem.

Suszarka do prania

Spis treści

Rodzaje suszarek dostępnych na rynku

Mając do dyspozycji dużą ilość miejsca w piwnicy czy łazience możesz stworzyć pralnię z prawdziwego zdarzenia. Dodatkowo jeżeli planujesz dziecko to musisz liczyć się z ogromną ilością ubrań do prania i suszenia. Suszarka bębnowa sprawi, że ten proces nie będzie zabierał mnóstwa czasu, którego jest zawsze za mało prowadząc gospodarstwo domowe. Zakończy się męka przy wieszaniu ubrania na balkonie czy suszarce ręcznej. Nie warto również rezygnować z suszarki w przypadku niewielkiego metrażu mieszkania! Suszarkę bębnową można z łatwością postawić na pralce korzystając z dedykowanego łącznika.

Jeżeli już przekonałeś/-aś się do zakupu suszarki to musisz wiedzieć, że na rynku obecnie są dwa typy tych urządzeń: suszarki kondensacyjne oraz suszarki wywiewowe. Większość producentów obecnie rezygnuje już z produkcji suszarek wywiewowych na korzyść suszarek kondensacyjnych.


 • Suszarka kondensacyjna – nazwa skutecznie opisuje podstawę działania tego typu urządzenia. Urządzenie kondensuje (skrapla) parę wodną w wodę do specjalnego pojemnika, który może być opróżniany ręcznie lub przy pomocy wbudowanego systemu odprowadzają wody bezpośrednio do kanalizacji. Prosta budowa suszarki kondensacyjnej sprawia, że jej użytkowanie nie wymaga podłączania do kanalizacji.
 • Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła – działanie suszarki kondensacyjnej z pompą ciepła jest podobne do standardowej suszarki kondensacyjnej. Mamy tutaj natomiast układ zamknięty, co znacząco zmniejsza utratę energii.
 • Suszarka wywiewowa – to najprostszy rodzaj suszarki elektrycznej do ubrań. Ogrzane powietrze zostaje wdmuchiwane do bębna urządzenia, a następnie wydmuchiwane. Wadą tego urządzenia jest konieczność podłączenia do instalacji wentylacyjnej w budynku. Przed zakupem musimy upewnić się czy mamy możliwość zamontowania suszarki wywiewowej w naszym mieszkaniu lub domu.


Klasy energetyczne suszarek

Klasa energetyczna to parametr, który zgodnie z unijnymi dyrektywami określa zużycie prądu przez dane urządzenie. Parametr wskazuje efektywność, a także oszczędność urządzenia. Dzięki temu przyszły użytkownik może wybrać sprzęt, który będzie odpowiadał jego potrzebom.


W przypadku suszarek elektrycznych, roczne zużycie energii oblicza się na podstawie 160 cykli suszenia. Podstawą do określenia rocznego zużycia jest dyrektywa Unii Europejskiej (2010/30/EC). Warto jednak nadmienić, że rzeczywiste zużycie energii zależy ściśle od sposobu użytkowania urządzenia. Biorąc pod uwagę średni koszt 1 kWh w Polsce, szacuje się że w przypadku urządzeń klasy energetycznej B roczny koszt to ok. 310 zł. W przypadku urządzeń o klasie energetycznej A+++ możemy obniżyć te koszty blisko 3-krotnie.


Niestety, wyższa klasa energetyczna suszarki elektrycznej idzie w parze z ceną urządzenia. Za modele o klasie energetycznej B zapłacimy ok. 1000 zł. Kupując suszarkę o klasie energetycznej A+++ musimy liczyć się z kwotą co najmniej 2500 zł.


WAŻNE! Aby obniżyć koszty suszenia prania w suszarce bębnowej warto zwracać uwagę na dobre odwirowanie prania oraz regularne czyszczenie filtrów. W innym przypadku, pomimo zakupu urządzenia o wysokiej klasie energetycznej, rachunki za prąd mogą być znacząco wyższe niż przewiduje producent.


Suszarki z pompą ciepła

Rozwój technologii pozwolił na stworzenie suszarki, która skutecznie obala mit o „prądożerności” tego urządzenia. Zamknięty układ daje oszczędność energii w porównaniu ze zwykłą suszarką. Ta oszczędność sprawia, że suszarki z pompą ciepła stają się co raz bardziej popularne na rynku.


Zalety suszarek z pompą ciepła:


 • Pozwala na suszenie w niższej temperaturze – ubrania nie ulegają zniszczeniu i kurczeniu
 • Suszarka z pompą ciepła jest w pełni „mobilna” – możemy ją postawić gdziekolwiek, gdyż nie wymaga podłączenia do instalacji hydraulicznej.
 • Wiele modeli posiada samoczyszczący wymiennik ciepła


Do największych atutów możemy zaliczyć wygodę. Urządzenie sprawia, że świeżo wyprane pranie jest suche już po 2-3 godzinach. Suszarki w pompą ciepła to najnowsze rozwiązanie na rynku suszarek bębnowych. Niestety za nowoczesne rozwiązania trzeba zapłacić wyższą cenę. Najtańsze modele kupimy za niecałe 2000 zł, a najdroższe potrafią kosztować nawet kilka tysięcy.


Suszarki wywiewowe

Suszarki wywiewowe nazywane również ewakuacyjnymi lub wentylacyjnymi wypompowują wilgoć z ubrań na zewnątrz wykorzystując do tego kanał wentylacyjny. Proces suszenia wymaga pobierania powietrza z pomieszczenia, które następne jest ogrzane przez grzałkę i wtłoczone do bębna gdzie przejmuje parę wodną z ubrań. Zgromadzona wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz suszarki. Tego typu urządzenia sprawdzą się gdy mamy w domu pralnię, w której sieć hydrauliczna jest przystosowana do wszelkiego typu sprzętów AGD.


Zalety suszarek wywiewowych:


 • Niskie koszty eksploatacji w porównaniu do suszarek z pompą ciepła
 • Suszarki wywiewowe są w dużej mierze bezobsługowe – nie wymagają od użytkownika opróżniania pojemnika z wodą
 • Niska cena zakupu urządzenia


Musimy jednak pamiętać, że suszarka wywiewowa nie daje tak dużej kontroli nad suszeniem prania jak w przypadku suszarek z pompą ciepła. Suszenie ubrań w suszarce wywiewowej dużo bardziej naraża je na skurczenie czy uszkodzenie.Na co zwracać uwagę przy wyborze suszarki elektrycznej do ubrań?

Przy zakupie suszarki bębnowej zwróć uwagę na poniższe parametry:


 • Ładowność (Wsad) – tak samo jak w przypadku pralek, należy ten parametr dobrać do ilości prania oraz liczby domowników. Najlepszym sposobem jest zakup suszarki z podobnym wsadem jak pralka. Przy większych bębnach, warto zwrócić uwagę czy suszarka umożliwia suszenie połowy wsadu.
 • Klasa energetyczna – zupełnie jak w przypadku pozostałych urządzeń elektrycznych, wyższa klasa oznacza większą energooszczędność, ale również wyższą cenę urządzenia
 • Pojemność zbiornika na skropliny – parametr, który dotyczy suszarek kondensacyjnych. Większość modeli posiada zbiornik o pojemności od 4 do 5 litrów.
 • Wymiary – od tego parametru powinniśmy zacząć wybór suszarki. Suszarki mogą mieć szerokość od 59 do 65 cm oraz głębokość od 44 do 80 cm. To szczególnie ważny parametr jeżeli urządzenie ma stać we wnęce lub na pralce.


Większość suszarek posiada programy suszenia dostosowane do konkretnych tkanin. Zwróć uwagę czy suszarka posiada dodatkowe funkcje:


 • Opóźniony start – pozwala na ustalenie momentu, kiedy suszarka ma rozpocząć proces suszenia zawartości bębna.
 • Auto – program wykrywa wilgotność tkanin w bębnie suszarki i automatycznie dostosowuje czas suszenia
 • Redukcja zagnieceń – po zakończeniu suszenia, do bębna wtłaczane jest zimne powietrze które dodatkowo redukuje możliwość powstania zagnieceń na tkaninach.
 • Fuzzy Logic – to jeden z programów automatycznych, który dostosowuje czas trwania suszenia w zależności od wagi wsadu oraz rodzaju tkanin.


Suszarki elektryczne do prania to wciąż rzadko spotykane urządzenie w naszych domach. Zastanawiając się nad jej zakupem warto pamiętać o tym, że rozkładane suszarki zajmują dużo więcej miejsca, nie wspominając już o rozwijanych sznurkach. Pranie suszy się na nich znacząco dłużej, a dodatkowo nie wpływa pozytywnie na wystrój wnętrza. Suszarka elektryczna sprawdzi się przez cały rok, bez znaczenia jest aktualna wilgotność powietrza czy opady.


Suszarka do prania

Jak korzystać z suszarki?

Musimy pamiętać, że każdego urządzenia należy używać zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku suszarki elektrycznej do ubrań warto znać kilka przydatnych tricków, które zoptymalizują pracę urządzenia oraz zwiększą jego żywotność.


 • Przed wrzuceniem jakiejkolwiek tkaniny do bębna suszarki automatycznej upewnij się, że na metce znajduje się symbol kwadratu z okręgiem w środku. Jeżeli znajduje się w nim znak „X” to nie możesz takiej tkaniny wysuszyć w suszarce, ponieważ grozi to jej uszkodzeniem. W przypadku gdy nie ma „X” z powodzeniem możesz wysuszyć ubranie w suszarce. Na metce znajdziemy czasem oznaczenia w postaci kropki lub dwóch. Oznacza to temperaturę suszenia, dokładnie tak jak na żelazku.
 • Zadbaj o segregowanie tkanin. Nie ma sensu suszyć jednocześnie np. ręczników i koszulek, gdyż te pierwsze dużo dłużej trzymają wilgoć i wymagają dłuższego czasu suszenia. Urządzenie w tym czasie będzie pracowało dłużej i zużywało niepotrzebnie energię.
 • Wielkość wsadu suszarki jest dużo bardziej istotna niż w przypadku pralki. Nie możesz załadować bębna suszarki po sam brzeg, gdyż takie suszenie nie będzie optymalne i również będzie zużywało więcej energii.
 • Nie susz brudnych rzeczy. Zdarza się, że jedziemy nad wodę gdzie niektóre rzeczy lub ręczniki mogą wymagać wysuszenia. Zalecamy najpierw wypranie tkanin, a dopiero potem suszenie.
 • Suszenie brudnych ubrań może przyczynić się do skrócenia żywotności suszarki bębnowej.


Jak dbać o suszarkę bębnową (konserwacja użytkowa)


 • Dbaj o czystość filtrów i innych elementów suszarki, które wymagają czyszczenia. Sprawdź czy wewnątrz bębna po suszeniu nie zostały jakiekolwiek zanieczyszczenia.
 • Opróżniaj zbiornik na skropliny. Pamiętaj, że pojemnik w wielu modelach posiada filtr. Należy go wyjąć i przepłukać pod bieżącą wodą.
 • Odświeżaj bęben suszarki nie rzadziej niż co trzy miesiące. Wykorzystaj do tego mydło oraz ściereczki z mikro fibry. Zapobiegniesz powstawaniu wewnątrz bębna nieprzyjemnego zapachu, który mógłby przenosić się na ubrania.
 • Suszarka powinna być podłączona do gniazdka elektrycznego z uziemieniem


Jeżeli będziesz trzymać się powyższych zasad, masz pewność że prawidłowo dbasz o bezawaryjną pracę urządzenia oraz jakość suszenia. Proces konserwacji suszarki bębnowej nie należy do skomplikowanych, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.


Polecane modele suszarek wolnostojących:

powrót