Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania strony www. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj
Kategorie

Jaką wybrać pralkę? No co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybór pralki wielu osobom może sprawić spore trudności, tym bardziej że na rynku pojawiają się coraz to nowsze i bardziej wyposażone w funkcje i programy sprzęty. Warto poruszyć kilka kwestii związanych z budową pralki, ich funkcjami, pojemnością bębna czy też klasą energetyczną. Przy wyborze odpowiedniej pralki ważne jest to ile mamy miejsca i gdzie będzie ona stała. Aby komfortowo korzystać z tego sprzętu, musimy zapoznać się z rodzajami pralek dostępnych na rynku.


Spis treści:


1. Pralka wolnostojąca czy do zabudowy?
2. Pralka ładowana od frontu czy od góry?
3. Jaką wybrać klasę energetyczną pralki?
4. Jaka pojemność bębna pralki?
5. Rodzaje silników w pralkach
6. Przydatne programy i funkcje w pralkach.
7. Polecane modele pralek

Pralka

Pralka wolnostojąca czy do zabudowy?

Wchodząc do sklepu najczęściej spotykamy się z pralkami wolnostojącymi. Ich główną zaletą jest to, że ich budowa może być różna. Pralki wolnostojące mogą być ładowane od frontu lub z góry. Pralki te najczęściej mają większą gamę rozmiarów. Można je kupić w standardowych wymiarach jak i slim. Jeżeli się coś zepsuje będziemy mieli lepszy dostęp do tego aby taką pralkę naprawić. Pralki do zabudowy są dobrym rozwiązaniem dla osób lubiących jednolitość oraz ciszę. Aby pralka nie rzucała się w oczy, można zakryć ją frontem w kolorze mebli. Dodatkowo umieszczenie pralki w szafce wyciszy jej pracę. Jeżeli dopiero planujemy remont, musimy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego sprzętu, gdyż pralkę do zabudowy umieszczamy w szafce na wymiar. Musimy jednak liczyć się z tym, że pralka do zabudowy jest ładowana jedynie od frontu.


Pralka ładowana od frontu czy od góry?

W przypadku mieszkań o małym metrażu najlepszym rozwiązaniem będzie pralka ładowana od góry. Tego typu pralki jesteśmy w stanie znaleźć o szerokości nawet 40 cm. Pralki ładowane od góry są wyższe i węższe od frontowych. Musimy pamiętać o tym, aby do pralki otwieranej w ten sposób mieć łatwy dostęp. Jeżeli znajdzie się nad nią półka czy szafka to możemy mieć utrudnione wkładanie oraz wyciąganie prania. Pralki ładowane od frontu mają najczęściej szerokość 60 cm. Okazuje się, że zaletą pralek ładowanych od frontu jest wielkość wejścia bębna. Jest on większy od bębna pralki ładowanej z góry dlatego łatwiej nam będzie prać większe rzeczy takie jak np. koce. Do wad można zaliczyć nisko osadzony bęben. Żeby załadować pralkę trzeba się schylić. Pralkę należy ustawić w miejscu gdzie drzwiczki będą mogły się maksymalnie otworzyć.


Jaką wybrać klasę energetyczną pralki?

Producenci pralek jak i innych sprzętów AGD zobowiązani są podawać klasę efektywności energetycznej pralki. Informacje te znajdują się na kolorowej etykiecie dodawanej przy zakupie produktu. Etykieta zawiera takie informacje jak np. roczne zużycie energii w kWh, roczne zużycie wody w litrach oraz klasę efektywności wirowania. Klasa efektywności energetycznej pralki obejmuje 7 stopni o oznaczeniu:

·A+++ - współczynnik do 46 % (największa efektywność)

·A++ - do 52 %

·A+ - do 59%

·A – do 68%

·B – do 77%

·C – do 87 %

·D – ponad 87% (efektywność najmniejsza)


Jaka pojemność bębna pralki?

Zamierzając kupić pralkę, z której będzie korzystała jedna czy dwie osoby nie ma sensu aby wybierać sprzęt z bębnem o dużej pojemności, gdyż zapełnienie jej ubraniami może zająć nam dużo czasu. Najczęściej wybierane pralki dla dwuosobowej rodziny posiadają bęben o wsadzie 4-5 kg. W ofertach różnych producentów można natknąć się na pralkę o pojemności nawet 3 kg. Dla dużych rodzin zdecydowanie lepszym wyborem będzie pralka o pojemności 5-7 kg lub większa.


Jakie są typy silnika pralek?

Przeglądając oferty i modele pralek, warto zwrócić uwagę na to jaki silnik posiada pralka. Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym i mamy możliwość wstawienia sprzętu np. do piwnicy czy do pralni, nie musimy aż tak bardzo zwracać uwagi na rodzaj silnika. Natomiast mieszkając w mieszkaniu, gdzie pralka musi stanąć w kuchni lub łazience to wtedy warto wybrać pralkę z cichszym silnikiem. Producenci postawili na dwa rodzaje silników. Jednym z nich jest silnik klasyczny (szczotkowy), z którym możemy się spotkać w przypadku najtańszych pralek. Tego typu silnik ma wolne wirowanie (około 800 obrotów na minutę) i jest znacznie głośniejszy od silnika inwerterowego, który podczas prania generuje hałas na poziomie 52-56 dB. Silniki te są bardziej energooszczędne, ponieważ do wytworzenia energii wykorzystuje się magnesy. Wirowanie odbywa się na poziomie około 1800 obrotów na minutę.


Przydatne programy i funkcje w pralkach.


Wbudowane WIFI

W dzisiejszych czasach, większość z nas korzysta ze smartfona. Przy jego użyciu można sterować pralką, która posiada wbudowane WiFi. Dla jednych jest to zbędny gadżet, ale dla innych jest to funkcja niezbędna. Można w ten sposób np. uruchomić sprzęt bez wstawania z kanapy.


Pranie pościeli

Wiele osób, co jakiś czas rozkłada na dworze pościel w celu jej wywietrzenia. Mając pralkę z funkcją prania pościeli możemy uniknąć ewentualnych zabrudzeń z dworu na materiale. Możemy w takiej pralce wyprać pościel z pierza.


Pranie firanek

W sklepach z firankami jest wiele rodzajów materiałów, z których są potem szyte firany czy też zasłony. Niektóre z materiałów są trudne do wyprasowania. Niektóre z pralek posiadają program, podczas którego firanki prane są w temperaturze 30 stopni. Na zakończenie nie są one odwirowywane a jedynie odsączane. Tym sposobem wystarczy powiesić firankę do okna bez zbędnego prasowania.


Funkcja pupil
Jest to funkcja specjalna dla wielbicieli futrzaków. Pierwsza część cyklu prania odbywa się standardowo. Podczas płukania woda zostaje podgrzana w celu poluzowania włókna tkaniny w które wbiła się sierść zwierzaka. W ten sposób pozbywamy się niechcianej sierści z ubrań.


Dodawanie odzieży
Dodatkowe drzwiczki umieszczone na froncie pralki umożliwiają nam dodawanie ubrań podczas trwającego już programu prania.powrót