Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania strony www. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj
Kategorie

Suszarka do prania: jaką suszarkę do prania wybrać? 

Sprawdź polecane modele

Komfort i wygodę docenia każdy. Suszarka do prania to doskonałe rozwiązanie dla każdej Pani domu. To również świetna alternatywa dla standardowych suszarek na ubrania, które zajmują mnóstwo miejsca, a ich składanie i rozkładanie bywa uciążliwe. Oszczędność miejsca i czasu – czego chcieć więcej. W tym artykule poznasz odpowiedzi na pytania:


  1. Jak działa suszarka do ubrań?
  2. Jakie są zalety stosowania suszarki do ubrań?
  3. Suszarka do ubrań, a prasowanie
  4. Jak wybrać suszarkę do ubrań
  5. Polecane modele suszarek elektrycznych
Suszarki ręczne do prania

Jak działa suszarka do ubrań?

Niezależnie od typu suszarki, pranie jest suszone gorącym strumieniem powietrza. W przypadku suszarek wywiewnych, wilgoć powstała w procesie suszenia odprowadzana jest do niezależnego kanału wentylacyjnego. Warto wspomnieć o tym, że suszarki wywiewnej nie wolno podłączać do komina spalinowego lub jedynego szybu wentylacyjnego. Skomplikowane działanie tego typu suszarki wymaga na przyszłym użytkowniku dokładnego zaplanowania jej położenia. Zaletą tego typu urządzenia jest zdecydowanie jego cena, suszarka wywiewna jest tańsza od suszarki kondensacyjnej.

Dużo prostsze, łatwiejsze w podłączeniu są suszarki kondensacyjne. W trakcie suszenia w bębnie suszarki powstaje para, która w procesie kondensowania jest skraplana w wodę, a ta gromadzi się w specjalnym pojemniku. Warto pamiętać o opróżnianiu pojemnika po każdym suszeniu. Do wad suszarek kondensacyjnych należy większe zużycie energii, ponieważ muszą one dodatkowo schłodzić i skroplić powstałą w procesie suszenia wilgoć.

Zobacz suszarki z pompą ciepła >>

Jakie są zalety stosowania suszarki do ubrań?

Popularność bębnowych suszarek do ubrań rośnie z roku na rok. Tego typu rozwiązanie docenią głównie osoby, które w swoim mieszkaniu nie mają wystarczająco dużo miejsca na rozwieszenie ubrań na standardowej suszarce. Wbrew obiegowej opinii wśród internautów, suszarki elektrycznie nie niszczą ubrań. Producenci oferujący suszarki bębnowe doprowadzili do doskonałości proces suszenia, sprawiając że wyjęte tkaniny są przyjemne w dotyku oraz pachnące.

Ogromną zaletą jest brak konieczności rozwieszania prania. Oszczędzasz czas i miejsce, a to szczególnie ważne w przypadku niewielkich mieszkań. Należy pamiętać, że każde rozwiązanie ma wady. Do największych należy zdecydowanie cena tego typu urządzeń. Zakup dobrej suszarki do ubrań to koszt rzędu 1000-1500 zł. Do tego dochodzą dodatkowe koszty zużycia energii elektrycznej.
Warto również wspomnieć o tym, że nie wszystkie ubrania mogą być w suszone w suszarce elektrycznej, dlatego warto przestrzegać zaleceń producenta tkaniny.

Funkcja prasowania w suszarce do prania

Suszarka do ubrań, a prasowanie

Wśród internautów panuje opinia, że ubrania po wyjęciu z suszarki są bardzo wygniecione. Realia pokazują, że jest wręcz przeciwnie. Wystarczy, aby bęben suszarki nie był przeładowany, a wyciągnięte ubrania w większości przypadków nie będą wymagały prasowania. Większość suszarek posiada specjalne programy ochrony przed zagnieceniami. Urządzenie po skończonym programie suszenia, będzie dalej kołysać pranie w bębnie, aby nie dopuścić do powstania zagnieceń.

Każda suszarka posiada możliwość ustawienia stopnia wysuszenia tkanin. Funkcja suszenia w stopniu tzw. „do prasowania” pozostawia tkaniny lekko wilgotne, aby ich prasowanie było szybsze i łatwiejsze.

Jak wybrać suszarkę do ubrań?

Fakt, że pojemność bębna suszarki nie wpływa w dużym stopniu na cenę urządzenia, sprawia że już w niższym przedziale cenowym znajdziesz modele o załadunku nawet 9 kilogramów. W przypadku wyboru suszarki kondensacyjnej zwróć uwagę na pojemność zbiornika na wodę. Od tego zależy częstotliwość opróżniania go. Standardowa wielkość to 4 do 5 litrów.

Przed zakupem zmierz dokładnie miejsce, gdzie docelowo ma stać suszarka. Suszarki mają szerokość od 59 do 65 cm oraz głębokość od 44 do nawet 80 cm. Warto sprawdzić czy model, który Cię zainteresował posiada funkcję opóźnionego startu. Znane rozwiązanie z pralek pozwala na ustawienie momentu włączenia suszarki. Aby zminimalizować opłaty za zużytą energię wybierz suszarkę o klasie min. A+ oraz z funkcją ważenia wsadu. Dzięki temu urządzenie dostosuje czas trwania suszenia do załadunku bębna.

Zobacz suszarki do ubrań z załadunkiem 9 kilogramów >>

Suszarka do prania

Polecane modele suszarek elektrycznych

Zobacz najpopularniejsze modele suszarek elektrycznych, które wybierają nasi klienci. Znajdziesz tu suszarki z najlepszym stosunkiem jakości do ceny.

powrót