24.08.2022r.
Aktualizacja: 
14.02.2023r.

Planujesz kupić nowy telewizor, ale nie masz pojęcia jaki wybrać? Może interesuje Cię zakup telewizora OLED lub zastanawiasz się jakie są różnice między rozdzielczością 4K, a Full HD?

Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który pomoże Ci wybrać telewizor spełniający Twoje oczekiwania.

Jak powstał telewizor?

Nie ma wątpliwości, że telewizor jest obecnie jednym z najpopularniejszych urządzeń elektroniki użytkowej. Znajduje się prawie w każdy domu. Historia powstania telewizora sięga aż XIX wieku. Prekursorem był P.Nipkov, który w roku 1884 skonstruował pierwszy mechanizm składający się z tarczy oraz spiralnych otworów umieszczonych na niej. Oczywiście sam XIX-wieczny „telewizor” był dosyć prymitywny. Technologię rozwinął Karl Ferdinand Braun, który skonstruował pierwszy kineskop. Wykorzystał do tego lampę elektronową Williama Crookes’a, a także wyżej wspomnianą tarczę Nipkova.

Warto wspomnieć, że również Polak miał wpływ na rozwój telewizji. Jan Szczepaniak opracował pod koniec XIX wieku telektroskop, który umożliwiał nie tylko generowanie obrazu, ale również dźwięku.

Cała infrastruktura telewizyjna zaczęła powstawać dopiero od 1920 roku. Pierwsze nadajniki telewizyjne stanęły w Rosji i Niemczech. Niestety w wyniku wybuchu II Wojny Światowej rozwój tej technologii był wstrzymany na kilka lat. Do 1950 roku na rynku dostępne były tylko czarno-białe telewizory. Kolejne dziesięciolecia to konsekwentny rozwój telewizji kolorowej. Rozwijano również dodatkowe funkcje telewizorów i tak m.in. pojawiła się telegazeta. Obecnie na rynku dostępne mamy telewizory LCD, a także OLED. Co więcej, obserwujemy przejście z przesyłu sygnału analogowego na cyfrowy, który jest zdecydowanie stabilniejszy i nie powoduje zakłóceń.

Jaką wybrać wielkość telewizora?

Przed wyborem wielkości telewizora warto znać w jakich jednostkach jest ona podawana. Mianowicie 1 cal to 2,54 cm. Ilość cali mówi o tym, jak długa jest przekątna ekranu. Istnieją wytyczne, które mówią o stosunku odległości do telewizora, a jego rozmiaru. Dla ekranów 32-calowych szacuje się, że odległość od odbiornika powinna wynosić od 1,5 do 2,5 metra.

Do dużego salonu możemy wybierać modele o rozmiarach nawet 60-65”. Pamiętajmy jednak, aby zachować odpowiednią odległość od tak dużego telewizora. Aby obliczyć odpowiednią odległość, wystarczy pomnożyć rozmiar przekątnej telewizora razy 4, a następnie razy 2,54 aby otrzymać wynik w centymetrach. W ten sposób dla telewizora 60 cali otrzymamy minimalną odległość wynoszącą ok. 6 metrów. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z rozmiarem telewizora – większy nie zawsze znaczy lepszy. Jeżeli nie dysponujemy dużym salonem, warto wybrać mniejszy telewizor aby nie psuć wzroku podczas oglądania.

LCD lub OLED? Jaka matryca najlepsza?

Aby odpowiedzieć na pytanie, która matryca jest lepsza, warto najpierw zapoznać się jak zbudowane są matryce LCD i OLED oraz czym się charakteryzują.

Jak zbudowana jest matryca LCD?

Ciekłokrystaliczne wyświetlacze, bo tak nazywamy te zbudowane w technologii LCD charakteryzują się warstwą ciekłych kryształów, które odpowiadają za przepływ światła oraz jego polaryzację. Dzięki temu mogą one przepuszczać światło z podświetlenia lub je blokować. Matryca LCD potrzebuje dodatkowego źródła światła, ponieważ kryształy same w sobie nie świecą. Jakiś czas temu stosowano jako punkty świetlne zwykłe świetlówki CCFL, natomiast teraz używane są diody LED. Rozmieszcza się je na całej powierzchni ekranu (Full LED) lub jedynie na krawędziach (Edge LED). Nazywanie telewizora, telewizorem LED jest umowne, gdyż jest on dalej wyposażony w matrycę LCD jedynie podświetlaną diodami LED. Zaraz pod polaryzatorem, znajduje się filtr RGB odpowiadający za czerwone, zielone oraz niebieskie kropki. Trzy takie kropki tworzą jeden piksel. Aby uzyskać barwę, różne piksele są mieszane ze sobą w odpowiedniej proporcji.

Niestety matryce LCD LED mają jedną poważną wadę – tzw. clouding. Oznacza to, że przez punktowe podświetlenie, na czarnych kadrach mogą pojawić się białe przebarwienia. Producenci chcąc wyeliminować ten mankament postanowili wprowadzić technologię lokalnego przyciemniania podświetlenia, co zwiększa głębię czerni. Wybierając telewizor LCD LED, warto zdecydować się na tę funkcję.

Jak działa matryca OLED?

Podstawową różnicą między telewizorami wyposażonymi w matrycę LCD, a OLED jest wykorzystanie innego rodzaju wyświetlacza. Matryce LCD potrzebują dodatkowego podświetlenia w postaci diod LED, natomiast telewizory OLED bazują na tzw. wyświetlaczu emisyjnym. Oznacza to, że światło emitują komórki powstające w wyświetlaczu organicznym. Każdy piksel w matrycach OLED emituje światło, a to przekłada się na niezwykły obraz.

Matryce OLED odznaczają się niemal nieskończonym kontrastem oraz głęboką czernią za sprawą możliwości całkowitego wygaszenia konkretnych pikseli. Dodatkowo oferują bardzo duże kąty widzenia. Niestety technologia OLED nie jest idealna i ma też swoje wady. Należy do nich między innymi niższa jasność maksymalna niż w technologii LCD. Nie należy również wyświetlać przez bardzo długi czas jednego obrazu na matrycy OLED gdyż może to spowodować jej częściowe wypalenie. Stąd w wielu modelach OLED pojawia się funkcja wyłączenia logo aktualnie oglądanej stacji.

Zakrzywiony ekran w telewizorze – czy warto?

Wiele lat temu, producenci usilnie starali się „naprostować” kineskopy próbując uzyskać płaski ekran telewizora. Dziś z powrotem modne jest wykrzywianie ekranów, tym razem w drugą stronę. Pomysł wklęsłego ekranu tzw. curved ma na celu poprawienie komfortu i doznań płynących z oglądania. Zakrzywiony ekran sprawia, że czujemy się otoczeni przez wyświetlany obraz. Dzięki temu oglądający ma wrażenie, że uczestniczy w wydarzeniach wyświetlanych na ekranie.

Zakrzywiony ekran w telewizorze – zalety

Do zalet ekranów curved należy zaliczyć realizm i doznania z oglądania. Dzięki zakrzywionemu ekranowi, każdy fragment ekranu znajduje się w praktycznie tej samej odległości od oka. Taki „zabieg” optycznie poszerza pole widzenia, dzięki czemu można śmiało powiedzieć o kinowych doznaniach oglądającego. Dodatkowo bryła takiego telewizora jest niezwykle nowoczesna i robi wrażenie na każdym odbiorcy.

Zakrzywiony ekran w telewizorze – wady

Najlepsze doznania z oglądania obrazu na telewizorze typu curved ma osoba siedząca na wprost telewizora. Krzywizna matrycy ma odzwierciedlać krzywiznę oka, dlatego siedzący w dużym kącie do ekranu nie będą zadowoleni z oglądanego obrazu. Przy zakrzywionym ekranie powinniśmy również siedzieć stosunkowo bliżej niż przy zwykłym, płaskim telewizorze. Należy również mieć na uwadze położenie tego typu telewizora. Nie powinniśmy go stawiać w otoczeniu lampek lub innych źródeł światła gdyż mogą pojawić się na ekranie refleksy, które będą utrudniały oglądanie.

Czy warto zatem kupić telewizor typu curved? Tak, warto – jednak należy spełnić kilka warunków. Kanapę należy postawić na tyle blisko telewizora, aby mieć odczucia otaczającego nas obrazu. Dodatkowo z zakrzywionego telewizora komfortowo będą korzystać maksymalnie dwie, w porywach do trzech osób. W związku z tym, telewizory typu curved doskonale sprawdzą się dla graczy.

Systemy Smart TV

Telewizory Smart TV to od kilku lat hit na rynku tego typu urządzeń. Oferują one dostęp do Internetu oraz szereg interaktywnych funkcji oraz aplikacji. Możemy na nich korzystać z serwisów YouTube czy Netflix, słuchać muzyki a nawet grać w proste gry. Dodatkowo, dostępne na rynku modele telewizorów Smart TV mogą być kompatybilne z tzw. systemami Smart Home.

Zalety telewizorów Smart TV

Użytkownicy telewizorów wyposażonych w systemy Smart TV cenią sobie głównie dostęp do wielu rodzajów treści „na żądanie”. Możemy korzystać z bezpłatnych źródeł takich jak YouTube oraz płatnych serwisów streamingowych takich jak Netflix, Player czy HBO Go.

Telewizor Smart TV posiada wbudowaną przeglądarkę internetową, a także aplikacje społecznościowe typu Twitter czy Facebook. Dzięki takim możliwościom, na telewizorze możemy pisać ze znajomymi, wysłać maila czy nawet wejść na konto bankowe.

Rodzaje systemów Smart TV

Na rynku mamy dostępne kilka rodzajów systemów Smart TV. Zazwyczaj są to rozwiązania autorskie co oznacza, że nie są kompatybilne z innymi systemami. Do najpopularniejszych systemów Smart TV należą:

 • Android TV
 • Tizen
 • webOS TV
 • My Home Screen
 • Saphi

Co raz więcej producentów stawia na wybór jednego systemu, mianowicie Android TV. Znany system ze smartfonów znalazł swoich odbiorców na ekranach telewizorów. Do jego głównych zalet należą intuicyjność oraz dostęp do bardzo dużej ilości aplikacji w sklepie Google Play. Dodatkowo dostępny jest głosowy Asystent Google, który pozwoli sprawdzić za pomocą głosu np. pogodę na najbliższe dni.

Pozostałe systemy są często lepiej zoptymalizowane, ale nie oferują tak wielu aplikacji. Do największych wad dedykowanych systemów Smart TV należy krótki czas aktualizacji przez producenta – po kilku latach w wielu przypadkach taki system staje się bezużyteczny.

Akcesoria do telewizorów

Na rynku dostępne jest mnóstwo akcesoriów, które ułatwiają korzystanie z telewizora oraz zwiększają ilość dostępnych dla użytkownika funkcji. Poniżej lista najbardziej przydatnych akcesoriów do telewizora.

 • Uchwyt – to niewątpliwe jedno z najczęściej kupowanych akcesoriów do telewizora. Jeżeli chcesz aby telewizor był zabezpieczony przed upadkiem na dziecko to uchwyt doskonale się do tego nada. Przed zakupem sprawdź jednak wagę Twojego telewizora oraz maksymalny udźwig uchwytu. Warto również zwrócić uwagę na standard VESA telewizora, czyli rozstaw otworów montażowych.
 • Kino domowe lub Soundbar – szczególnie przydatne akcesoria, które rozbudowują Twój domowy, multimedialny system. Dzięki tym rozwiązaniom możesz w domowym zaciszu cieszyć się przestrzennym, głębokim dźwiękiem podczas oglądania filmów i seriali.
 • Mysz i klawiatura bezprzewodowa – przyda się w obsłudze przeglądarki internetowej w telewizorze. Usiądziesz wygodnie na kanapie i wyszukasz potrzebne informacje.
 • Konsola do gier – w wolnej chwili skorzystasz z rozgrywki na swoim telewizorze dzięki konsolom do gier PlayStation lub Xbox. Granie na dużym ekranie potrafi dostarczyć mnóstwo frajdy.
 • Mini PC, Android Box lub Chromecast – to akcesoria, które rozbudowują funkcjonalność starszych modeli telewizorów lub tych, które przestały być aktualizowane przez producentów. Mini PC oferuje funkcje zwykłego komputera stacjonarnego. Android Box to dedykowane urządzenie z zainstalowanym systemem Android TV oraz wbudowanym Chromecastem, dzięki któremu możemy udostępniać treści z telefonu na ekran telewizora. Możemy również kupić dedykowanego Chromecasta, jednak wtedy nie mamy funkcji dostępnych na systemie Android TV.
 • Środki czyszczące – pozwolą zadbać o ekran telewizora. Dzięki nim usuniesz z niego w bezpieczny sposób kurz i wszelkie inne zabrudzenia.

Podobne wpisy

Domowe metody filtrowania wody - sprawdzamy!

Filtrowanie wody w domu to temat, który zyskuje na znaczeniu w miarę rosnącej świadomości społecznej dotyczącej jakości wody pitnej oraz jej wpływu na zdrowie i samopoczucie. Woda jest niezbędnym elementem naszego codziennego życia, służąc nie tylko do picia, ale również do przygotowywania posiłków, mycia czy pielęgnacji. W związku z tym, jakość wody, z której korzystamy na co dzień, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, efektywność pracy urządzeń gospodarstwa domowego oraz smak przyrządzanych potraw i napojów.

W tym poradniku przyjrzymy się bliżej korzyściom płynącym z domowego filtrowania wody, wyjaśnimy, jak różne systemy filtrowania mogą poprawić jej jakość oraz jakie zanieczyszczenia są w stanie usunąć. Omówimy różnorodne dostępne technologie filtrowania, od prostych dzbanków filtrujących po zaawansowane systemy osmotyczne, podkreślając, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla różnych potrzeb i rodzajów wody. Dodatkowo, zwrócimy uwagę na aspekty ekonomiczne i ekologiczne związane z filtrowaniem wody w domu. Naszym celem jest dostarczenie kompleksowego przewodnika, który pomoże Ci dokonać świadomego wyboru systemu filtracji wody, zapewniając Tobie i Twojej rodzinie dostęp do czystej i bezpiecznej wody każdego dnia.

Zobacz

Jak wybrać bezprzewodowy odkurzacz pionowy? Polecane modele

Wybór odpowiedniego bezprzewodowego odkurzacza pionowego może całkowicie odmienić sposób, w jaki podchodzimy do sprzątania naszego domu. W erze, gdzie czas jest na wagę złota, a wygoda użytkowania urządzeń domowych staje się priorytetem, bezprzewodowe odkurzacze pionowe zyskują na popularności dzięki swojej mobilności, efektywności i wszechstronności. W tym poradniku skupimy się na kluczowych aspektach, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając idealny model bezprzewodowego odkurzacza pionowego dla swojego gospodarstwa domowego.

Od mocy ssącej, poprzez czas pracy na jednym ładowaniu, aż po łatwość obsługi i konserwacji – elementy te mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia maksymalnej satysfakcji z użytkowania. Dodatkowo, omówimy różnice między poszczególnymi modelami, funkcje dodatkowe, które mogą okazać się niezwykle przydatne, oraz jakie parametry należy rozważyć, aby wybrany odkurzacz sprostał specyficznym potrzebom Twojego domu, czy to w kontekście zwierząt domowych, alergii, czy wielkości przestrzeni do sprzątania.

Zobacz

Jaką golarkę damską wybrać? Polecane modele dla kobiet

Wybór odpowiedniej golarki damskiej do ciała jest kluczowy dla zapewnienia skórze gładkości, komfortu oraz bezpieczeństwa podczas codziennej pielęgnacji. Z myślą o tym przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci znaleźć idealne urządzenie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Na rynku dostępne są różnorodne modele golarek, od tradycyjnych manualnych po zaawansowane elektryczne, każda z nich oferując inne funkcje i możliwości. W naszym przewodniku skupimy się na tym, jak wybrać golarkę damską, która nie tylko skutecznie usunie niechciane owłosienie, ale również zadba o delikatną skórę, minimalizując ryzyko podrażnień. Przedstawimy różne rodzaje golarek dostępnych na rynku, omówimy ich kluczowe cechy oraz wskażemy, na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie. Niezależnie od tego, czy poszukujesz golarki do użytku na sucho i mokro, czy interesują Cię modele z dodatkowymi końcówkami do precyzyjnego modelowania – nasz poradnik pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru. 

Zobacz