28.06.2022r.
Aktualizacja: 
14.02.2023r.

Nie wszyscy lubią lato ze względu na wysokie temperatury, które towarzyszą nam przez cały dzień, a nawet i w nocy. Upały są szczególnie męczące, gdy nie mamy czym się ochłodzić. Z pomocą przychodzą producenci wentylatorów, które sprawią, że upalne dni będą znośne w rozsądnych cenach. Ale czy wiesz, jaki wybrać wentylator? Jakie są jego rodzaje i możliwości? Jeżeli nie, to właśnie przychodzimy z pomocą.

Czy warto kupić wentylator?

To pytanie zadaje sobie zapewne wiele osób, dla których upały są nie do zniesienia. Zainwestowanie w kupno wentylatora to zdecydowanie dobre rozwiązanie, które poprawi komfort życia w wysokich temperaturach. Taki sprzęt nie zabiera zbyt dużo miejsca przez co znajdzie również zastosowanie w mniejszych mieszkaniach jak np. kawalerka.

Bez problemu znajdziesz wentylator stworzony do twoich potrzeb, z zapewnieniem efektywnego działania i niskiego poboru mocy. Ceny wentylatorów wahają się od 70 złotych do nawet paru tysięcy złotych. Dzięki niskim cenom wentylatorów, można zdecydować się na zakup kilku sztuk i wstawienie ich do różnych pomieszczeń, przez co unikniemy przenoszenia sprzętu z miejsca do miejsca. Nowoczesne wentylatory wyposażone są w bardzo intuicyjne funkcje, przez co korzystanie z nich to czyta przyjemność.

Wentylator o jakiej mocy wybrać?

Wentylatory są zasilane prądem o napięciu 220-240V, a ich moc waha się od 40W do 70W. Nie od dziś wiadomo, że im większa moc urządzenia tym jego wydajność rośnie, co też pozwala na dłuższy czas pracy wentylatora. Należy jednak pamiętać, że czym większa moc wentylatora tym większy jest pobór prądu. Jednak nie tylko to ma znaczenie. Jeżeli zdecydujemy się na kupno wentylatora o wysokiej mocy, jego poziom hałasu również będzie wyższy. Dlatego najlepiej wybierać wentylatory o dużej mocy, niskim poborze prądu ale i o niskim poziomie hałasu.

Jak ustawić wentylator?

Wydajność urządzenia zależy nie tylko od jego mocy, ale i od miejsca w jakim zostanie postawione. Wentylatory wciągają powietrze z tyłu, dlatego nie warto stawiać urządzenia w rogu pokoju, wtedy przepływ powietrza jest słaby. Najlepiej ustawić wentylator tyłem do okna lub pomieszczenia w którym jest zdecydowanie niższa temperatura. Wówczas będzie wciągane chłodne powietrze przez śmigła, a wypychane zostanie te ciepłe, które dla nas jest niepożądane.

Rodzaje wentylatorów

Tutaj zaczynają się schody podczas zakupu upragnionego urządzenia. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów wentylatorów. Jednak jaki wybrać wentylator?

  • Wentylator stojący

Najbardziej rozpoznawalne wentylatory dostępne na rynku. Wyposażone są w okrągłą tarczę, za którą zamocowane są śmigła. Ich ceny się wahają, w zależności od mocy jak i tworzywa z którego zostały zrobione. Wyróżnić możemy obudowy plastikowe, które są tańsze jak i metalowe, za które musimy zapłacić więcej.

  • Wentylator biurkowy

To mniejsza wersja wentylatora stojącego, nie wyposażonego w długą nogę, przez co możemy postawić go na większej wysokości, np. na biurku, blacie czy szafie. Należy jednak pamiętać, że wentylator biurkowy mniejszy, przez co jego wydajność jest niższa niż w przypadku wentylatora stojącego.

  • Cyrkulator

Jest to urządzenie mogące pracować przez cały rok. Nada się do pracy latem, gdzie schładza nam powietrze, jak i zimną, gdy potrzebujemy je nagrzać. Wprawia powietrze w ruch obiegowy przez co ma większy zasięg działania niż klasyczny wentylator.

  • Wentylator kolumnowy

Wyróżnia się swoim nowoczesnym designem. Wyglądem przypomina głośnik lub wąski klimatyzator, przez co wtopi się w wygląd mieszkania. Obsługuje się go najczęściej za pomocą pilota lub LED-owego wyświetlacza.

  • Wentylator sufitowy

Pełni funkcję schłodzenia pomieszczenia podmuchami powietrza, jednak jest to jego jedyna funkcja. Swoje zastosowanie znajdzie również w łazience wyrównując poziom wilgotności oraz w kuchni, pozbywając się zapachów.

Parametry i funkcje wentylatorów

Na rynku można znaleźć wiele różnych wentylatorów, jedne proste w obsłudze, a drugie bardziej skomplikowane z większą ilością funkcji. Dlatego przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę przede wszystkim na regulację prędkości nawiewu. W wielu wentylatorach regulacja ogranicza się do trzech trybów, jednak można znaleźć również wentylatory z większą ilością.

Kolejnym ważnym elementem są zmienne tryby pracy. W zależności od potrzeb, możemy ustawić takie tryby pracy wentylatora jak: normalny, do codziennego użytkowania, nocny do ochładzania pomieszczenia nocą, oraz dla dzieci, o mniejszej częstotliwości i szybkości chłodzenia.

Regulacja kąta nachylenia głowicy jest najbardziej uniwersalną funkcją występująca w wentylatorach stojących. Możliwość ustawienia upragnionego kąta, jest niezwykle ważna, pozwoli ograniczyć nawiew powietrza bez przesuwania z miejsca wentylatora, jak u umożliwia ustawienie napływu powierza we wskazane miejsce.

Jedną z najważniejszych funkcji w wentylatorach pionowych, a rzadziej w wentylatorach stojących jest możliwość sterowania urządzeniem za pomocą pilota. Bez ruszania się z miejsca można ustawić parametry takie jak zmniejszenie czy zwiększenie prędkości nawiewu lub zmiana trybu pracy.

W nieco droższych modelach możemy spotkać się z funkcją timera, która umożliwia zaprogramowanie urządzenia, tak aby po określonym przez nas czasie samo się wyłączyło.

Wentylator do 100 zł

TEESA Wentylator stojący z wyłącznikiem czasowym

Wentylator stojący o dużej średnicy śmigieł, mocy 45W oraz oscylacji na poziomie 80 stopni, dzięki czemu schłodzi pomieszczenie o większej powierzchni. Posiada tryb SLEEP, przez co w nocy stopniowo zmniejsza i zwiększa pracę wentylatora. Funkcja TIMER umożliwia ustawienie pory automatyczne wyłączenia urządzenia.

Ohyama Wentylator/Cyrkulator Woozoo PCF-HD15N, 15cm, 3 prędkości 34W Biały

Wentylator biurkowy zapewniający swobodną wentylację oraz cyrkulację powietrza. Wyposażony w trzy tryby mocy. Urządzenie wytwarza spiralny przepływ powietrza, dzięki czemu zwiększa się efekt oraz obieg świeżego powietrza. Przy dodatkowym wykorzystaniu grzejnika, wentylator może pełnić funkcję grzewczą.

Sencor Wentylator stołowy SFE 2327WH, 23cm, 30W, 2 prędkości, rotacja

Poręczny wentylator o mocy 30 W oraz niskim poziomie hałasu spełni swoją funkcję w małych pomieszczeniach. Posiada dwa tryby pracy oraz przewód o długości 1.6 m. Spełni się idealnie w pokoju dziecka.

Podobne wpisy

Domowe metody filtrowania wody - sprawdzamy!

Filtrowanie wody w domu to temat, który zyskuje na znaczeniu w miarę rosnącej świadomości społecznej dotyczącej jakości wody pitnej oraz jej wpływu na zdrowie i samopoczucie. Woda jest niezbędnym elementem naszego codziennego życia, służąc nie tylko do picia, ale również do przygotowywania posiłków, mycia czy pielęgnacji. W związku z tym, jakość wody, z której korzystamy na co dzień, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, efektywność pracy urządzeń gospodarstwa domowego oraz smak przyrządzanych potraw i napojów.

W tym poradniku przyjrzymy się bliżej korzyściom płynącym z domowego filtrowania wody, wyjaśnimy, jak różne systemy filtrowania mogą poprawić jej jakość oraz jakie zanieczyszczenia są w stanie usunąć. Omówimy różnorodne dostępne technologie filtrowania, od prostych dzbanków filtrujących po zaawansowane systemy osmotyczne, podkreślając, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla różnych potrzeb i rodzajów wody. Dodatkowo, zwrócimy uwagę na aspekty ekonomiczne i ekologiczne związane z filtrowaniem wody w domu. Naszym celem jest dostarczenie kompleksowego przewodnika, który pomoże Ci dokonać świadomego wyboru systemu filtracji wody, zapewniając Tobie i Twojej rodzinie dostęp do czystej i bezpiecznej wody każdego dnia.

Zobacz

Jak wybrać bezprzewodowy odkurzacz pionowy? Polecane modele

Wybór odpowiedniego bezprzewodowego odkurzacza pionowego może całkowicie odmienić sposób, w jaki podchodzimy do sprzątania naszego domu. W erze, gdzie czas jest na wagę złota, a wygoda użytkowania urządzeń domowych staje się priorytetem, bezprzewodowe odkurzacze pionowe zyskują na popularności dzięki swojej mobilności, efektywności i wszechstronności. W tym poradniku skupimy się na kluczowych aspektach, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając idealny model bezprzewodowego odkurzacza pionowego dla swojego gospodarstwa domowego.

Od mocy ssącej, poprzez czas pracy na jednym ładowaniu, aż po łatwość obsługi i konserwacji – elementy te mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia maksymalnej satysfakcji z użytkowania. Dodatkowo, omówimy różnice między poszczególnymi modelami, funkcje dodatkowe, które mogą okazać się niezwykle przydatne, oraz jakie parametry należy rozważyć, aby wybrany odkurzacz sprostał specyficznym potrzebom Twojego domu, czy to w kontekście zwierząt domowych, alergii, czy wielkości przestrzeni do sprzątania.

Zobacz

Jaką golarkę damską wybrać? Polecane modele dla kobiet

Wybór odpowiedniej golarki damskiej do ciała jest kluczowy dla zapewnienia skórze gładkości, komfortu oraz bezpieczeństwa podczas codziennej pielęgnacji. Z myślą o tym przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci znaleźć idealne urządzenie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Na rynku dostępne są różnorodne modele golarek, od tradycyjnych manualnych po zaawansowane elektryczne, każda z nich oferując inne funkcje i możliwości. W naszym przewodniku skupimy się na tym, jak wybrać golarkę damską, która nie tylko skutecznie usunie niechciane owłosienie, ale również zadba o delikatną skórę, minimalizując ryzyko podrażnień. Przedstawimy różne rodzaje golarek dostępnych na rynku, omówimy ich kluczowe cechy oraz wskażemy, na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie. Niezależnie od tego, czy poszukujesz golarki do użytku na sucho i mokro, czy interesują Cię modele z dodatkowymi końcówkami do precyzyjnego modelowania – nasz poradnik pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru. 

Zobacz