05.12.2022r.
Aktualizacja: 
12.04.2023r.

Suszenie od wieków jest jedną z najpopularniejszych i najlepszych metod na konserwację żywności. Dzięki suszarkom do żywności zyskujemy nie tylko pieniądze, ale też zdrowe i naturalne produkty. Zakup suszarki do owoców czy grzybów znacząco przyśpieszy przygotowanie produktów na domowe przetwory. Sprawdź na co zwracać uwagę przy wyborze suszarki do żywności.

Działanie suszarek do żywności

Działanie suszarki do żywności z pozoru nie różni się niczym od zwykłej suszarki do włosów. Grzałka ogrzewająca powietrze znajduje się zazwyczaj na dole suszarki, następnie niewielki wentylator rozprowadza gorące powietrze po całej objętości suszarki. Taki sposób działania zapewnia stałą temperaturę w całej suszarce.

Warto również wiedzieć, że suszona żywność zachowuje 99% wartości odżywczych, a jednocześnie zawiera zdecydowanie więcej witamin niż w takiej samej ilości świeże produkty.

Polecane modele suszarek do żywności

Parametry techniczne suszarek do owoców i warzyw

Suszarki do żywności to proste urządzenia w działaniu, co znacząco ułatwia wybór odpowiedniego sprzętu. Do najważniejszych parametrów należy zaliczyć moc lub zakres mocy (w przypadku gdy mamy do czynienia z suszarką z regulacją temperatury), ilość tac oraz pobór prądu.

Jaką suszarkę wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Najsłabsze urządzenia posiadają moc mniej więcej 100W, jednak do najpopularniejszych suszarek należą te o mocy od 250 W do 400 W. W teorii mocna suszarka przyśpiesza proces suszenia. Grzałka oraz wentylator pracują na wysokich obrotach co znacząco wpływa na tempo suszenia. Pamiętajmy jednak, że aby zachować maksimum wartości odżywczych, proces suszenia nie powinien przebiegać gwałtownie. Istotnym parametrem może okazać się regulacja mocy i temperatury w suszarce do żywności.

Warto również zwrócić uwagę na ilość tac. Niezbędne minimum to 4 piętra – pozwoli to na optymalne wykorzystanie mocy urządzenia i jednocześnie zapewni wystarczającą ilość miejsca na suszoną żywność.

Jak używać suszarkę do żywności? Co i jak suszyć?

Proces suszenia należy rozpocząć od dokładnego umycia produktów przeznaczonych do suszenia. Następnie produkty należy pokroić – najlepiej w plastry – tak aby zajmowały jak najmniej powierzchni. Przyśpieszymy w ten sposób proces suszenia oraz zaoszczędzimy parę groszy przy płatności za prąd. W trakcie użytkowania suszarki należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości między poziomami.

Podobne wpisy

Prezent na święta dla niego. Jaki wybrać? Sprawdź nasze rekomendacje

Wybór świątecznego prezentu dla chłopaka może być prawdziwym wyzwaniem, ale pamiętając o jego zainteresowaniach i preferencjach, możesz znaleźć coś, co naprawdę go ucieszy. Kluczowe jest zwrócenie uwagi na to, co może być dla niego praktyczne – być może wspomniał o czymś, co by chciał mieć, ale jeszcze tego nie kupił? Dobrym pomysłem jest także zastanowienie się nad czymś, co wpisuje się w jego hobby lub pasje.

Nasze propozycje prezentów są uniwersalne i praktyczne, a zarazem oryginalne i przemyślane, co sprawia, że mogą okazać się znacznie lepszym wyborem niż typowe „śmieszne gadżety”. Możesz też zdecydować się na stworzenie spersonalizowanego boxu świątecznego, w którym główny prezent zostanie uzupełniony o mniejsze, indywidualnie dobrane upominki. To może być świetny sposób, aby pokazać, ile dla Ciebie znaczy i jak dobrze go znasz.

Jeśli chłopak ceni sobie dobre trunki, dobrym pomysłem będzie wysokiej jakości whisky, wybrane piwo kraftowe lub wyśmienita kawa ziarnista. To prezenty, które łączą w sobie klasę i możliwość cieszenia się chwilą relaksu.

Zobacz

Czym kierować się przy wyborze ekspresu? Droga do perfekcyjnej kawy

Ekspres do kawy stał się nie tylko symbolem współczesnego stylu życia, ale przede wszystkim codziennym towarzyszem wielu z nas, dodającym aromatycznej energii do porannych rytuałów czy popołudniowych chwil relaksu. Wybór odpowiedniego ekspresu nie jest jednak prostą decyzją. W świecie kawowych nowinek technologicznych, szerokiej gamy funkcji oraz różnorodności modeli, znalezienie tego idealnego urządzenia może być wyzwaniem. Czy warto zdecydować się na ekspres automatyczny, kolbowy, a może kapsułkowy? Jakie funkcje są niezbędne, a które stanowią jedynie dodatek dla najbardziej wymagających kawoszy? 

Zobacz

Czym kierować się przy zakupie czajnika elektrycznego?

Czajniki elektryczne zdobyły serca wielu domowników na całym świecie. Dziś trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie dnia bez porannej kawy czy relaksacyjnej chwili przy popołudniowej herbacie, a to właśnie czajnik elektryczny stanowi klucz do tych małych codziennych rytuałów. Szybkość, efektywność i komfort użytkowania sprawiają, że stały się one niezastąpione w naszej kuchennej codzienności.

Zobacz