22.07.2022r.
Aktualizacja: 
14.02.2023r.
Spis treści

Popularność klimatyzacji stale rośnie z sezonu na sezon. Możemy ją spotkać już w wielu gospodarstwach domowych. Wybierając klimatyzator do domu, warto postawić na sprzęt który jest wydajny i energooszczędny. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym wskażemy najważniejsze naszym zdaniem parametry klimatyzacji do domu, ale również przedstawimy Ci polecane modele klimatyzatorów.

Po co klimatyzacja w domu?

Urządzenia, którym są klimatyzatory pozwalają na szybkie i przede wszystkim skuteczne schłodzenie pomieszczenia, a nawet całego mieszkania. Współczesne urządzenia cechują się dużo niższym zużyciem energii niż klimatyzacje, z którymi mieliśmy do czynienia kilka lat temu.

Niższa temperatura latem pozwala odpocząć organizmowi od zbyt wysokiej temperatury. Nagrzane pomieszczenie sprawia nie tylko dyskomfort dla domowników, ale może być również niebezpieczne. Dotyczy to szczególnie osób starszych. Temperatura ciała podnosi się, a organizm musi z nią skutecznie walczyć. Wysiłek ludzkiego organizmu w trakcie upałów jest znacznie zwiększony, również podczas tzw. „nic nie robienia”. Odczuwamy zmęczenie, pocimy się, a to skutkuje dużo gorszym samopoczuciem. Z odpowiedzią na te problemy przychodzi klimatyzacja.

Jak działa klimatyzacja?

Istnieje wiele sposób schłodzenia organizmu i pomieszczeń domowych w upalne dni. Jednym z nich jest użycie np. wentylatora czy klimatyzacji. Bez wątpienia najlepszym sposobem jest klimatyzacja, która szybko schładza pomieszczenia i utrzymuje niższą temperaturę przez długi czas. Do zastosowań domowych możemy wykorzystać dwa rodzaje klimatyzacji – klimatyzator przenośny lub klimatyzacja typu split. Wyjaśniamy jak działa klimatyzacja.

Zasada działania w klimatyzatorach typu split oraz przenośnych jest bardzo podobna. Czynnik chłodzący znajdujący się wewnątrz klimatyzacji jest zasysany przez sprężarkę. Sprężarka spręża czynnik, który jest gazem a następnie przekazuje do skraplacza. Czynnik chłodniczy ulega zmianie stanu skupienia w ciekły i przepływa do zbiornika. Element rozprężony zgodnie ze swoją nazwą rozpręża mieszaninę, która następnie dopływa do parownika. W parowniku następuje odparowanie cieczy. Powietrze przelatujące przez parownik wydostaje się chłodniejsze. Warto wspomnieć, że przepływ powietrza w klimatyzacji jest możliwy dzięki użytym wentylatorom.

Działanie klimatyzacji można opisać w skrócie – klimatyzacja chłodzi dzięki nieustannemu skraplaniu i odparowywaniu czynnika chłodniczego. Powietrze o obniżonej temperaturze jest transportowane przez wentylatory do wylotu klimatyzacji.

Klimatyzator przenośny – najlepszy wybór do domu?

Klimatyzator przenośny swoim działaniem praktycznie nie różni się od klimatyzacji typu split. Różnice dotyczą przede wszystkim budowy urządzenia. W klasycznej klimatyzacji sprężarka jest montowana w jednostce zewnętrznej wraz ze skraplaczem. W przeciwieństwie do klimatyzacji typu split, klimatyzator przenośny posiada sprężarkę wbudowaną w urządzenie. To umożliwia korzystanie z klimatyzacji bez dodatkowego montażu jednostki zewnętrznej. Wystarczy podłączyć klimatyzator przenośny do sieci energetycznej aby zacząć chłodzenie.

Dzisiejsze klimatyzatory przenośne pracują zdecydowanie ciszej niż kiedyś, jednak wielu osobom w dalszym ciągu może przeszkadzać szum generowany przez sprężarkę. Ze względu na budowę, sprężarka w klimatyzatorach przenośnych musi znajdować się wewnątrz urządzenia, a nie poza nim – bez tego, urządzenie nie byłoby mobilne. Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest brak montażu urządzenia. Nie ma potrzeby wiercenia w ścianach, przeprowadzania przewodów i rur, a także wieszania na elewacji budynku lub dachu jednostki zewnętrznej. Klimatyzator przenośny możemy ustawić w dowolnym miejscu. Jedynym ograniczeniem jest konieczność ustawienia klimatyzacji przenośnej blisko okna lub komina wentylacyjnego. Klimatyzator przenośny wyposażony jest zazwyczaj w jedną rurę odprowadzającą ciepło, które klimatyzator zaciąga z pomieszczenia. Końcówkę rury należy umieścić w uchylonym oknie lub w innym miejscu, gdzie ciepłe powietrze może swobodnie opuścić chłodzone pomieszczenie

Dobrym rozwiązaniem są specjalne uszczelki do okien, które montujemy przy pomocy rzepów na ramie okna. Uszczelka blokuje możliwość powrotu gorącego powietrza do pomieszczenia. Do największych minusów klimatyzatorów przenośnych należy generowany przez sprężarkę hałas. Klimatyzatory przenośne nie należą do przesadnie wielkich urządzeń, jednak trzeba mieć na uwadze to że zabiorą nam przestrzeń w pomieszczeniu. Zdecydowanymi plusami klimatyzatorów przenośnych są cena oraz mobilność.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Wybierając klimatyzator przenośny, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników które wpływają na działanie klimatyzacji. Pierwszym czynnikiem będzie głośność. Klimatyzatory przenośne nie należą do przesadnie cichych urządzeń, tak jak klasyczna klimatyzacja typu split. Warto jednak wybierać klimatyzator przenośny, który będzie oferował możliwie jak najcichszą pracę.

Podczas dużych upałów, klimatyzacja pracuje praktycznie cały dzień. W związku z tym, należy zwrócić uwagę na zużycie energii elektrycznej. Aby określić jak bardzo energooszczędne jest urządzenie, warto spojrzeć na dwa wskaźniki – wskaźnik efektywności energetycznej oraz klasą energetyczną urządzenia. Zasada jest prosta, czym wyższy wskaźnik tym urządzenie jest bardziej energooszczędne.

Wybierając klimatyzator, warto zwrócić uwagę na to czy urządzenie posiada dodatkowe funkcje takie jak funkcja grzania, osuszania czy możliwość uruchomienia tylko wentylatora.

Jaka moc klimatyzatora do mieszkania?

Zakup klimatyzatora to niemała inwestycja. Decyzji o zakupie nie powinniśmy podejmować pochopnie, ponieważ nawet najlepsze urządzenie nie spełni swojego zadania jeżeli jego moc nie będzie dostosowana do powierzchni chłodzenia. Istnieją dwa sposoby obliczania mocy klimatyzatora:

Uwzględnienie powierzchni:

Aby orientacyjnie określić wymaganą moc klimatyzatora, stosujemy prosty wzór: m2 x 100 = moc chłodnicza. W pierwszej kolejności musimy obliczyć metraż pomieszczenia, a następnie pomnożyć go przez 100. W wyniku zastosowania tego wzoru, otrzymamy wynik mocy chłodniczej którą klimatyzator potrzebuje do skutecznego ochłodzenia pomieszczenia.

Przykład: Pomieszczenie o metrażu 30m2, po podstawieniu do wzoru: 30 x 100 = 3000 W. W związku z tym, klimatyzator do takiego pomieszczenia powinien mieć moc chłodniczą 3000 W.

Uwzględnienie kubatury:

Szacunkową moc chłodniczą klimatyzatora możemy również określić stosując kubaturę pomieszczenia. Wartość wyrażoną w m3 wstawiamy do poniższego wzoru: m2 x wysokość pomieszczenia x 40 = moc chłodnicza. Wzór ma zastosowanie tylko w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości od 2,5 m do 2,8 m.

Przykład: Pomieszczenie o metrażu 30m2 i wysokości 2,7 m, po podstawieniu do wzoru: 30 x 2,7 x 40 = 3240 W. W związku z tym, klimatyzator do takiego pomieszczenia powinien mieć moc chłodniczą 3240 W.

Od powyższych wzorów istnieją wyjątki. Na poddaszu czy w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach, moc chłodnicza klimatyzatora powinna być o ok. 20-30% większa.

Polecane modele klimatyzatorów przenośnych

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie najczęściej wybierane klimatyzatory przenośne. Decydując się na model z poniższej listy, masz gwarancję wyboru dobrego urządzenia. Pamiętaj, aby dostosować moc urządzenia do pomieszczenia lub mieszkania które chcesz ochłodzić.

Podobne wpisy

Czym kierować się przy zakupie czajnika elektrycznego?

Czajniki elektryczne zdobyły serca wielu domowników na całym świecie. Dziś trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie dnia bez porannej kawy czy relaksacyjnej chwili przy popołudniowej herbacie, a to właśnie czajnik elektryczny stanowi klucz do tych małych codziennych rytuałów. Szybkość, efektywność i komfort użytkowania sprawiają, że stały się one niezastąpione w naszej kuchennej codzienności.

Zobacz

Czym kierować się przy wyborze ekspresu? Droga do perfekcyjnej kawy

Ekspres do kawy stał się nie tylko symbolem współczesnego stylu życia, ale przede wszystkim codziennym towarzyszem wielu z nas, dodającym aromatycznej energii do porannych rytuałów czy popołudniowych chwil relaksu. Wybór odpowiedniego ekspresu nie jest jednak prostą decyzją. W świecie kawowych nowinek technologicznych, szerokiej gamy funkcji oraz różnorodności modeli, znalezienie tego idealnego urządzenia może być wyzwaniem. Czy warto zdecydować się na ekspres automatyczny, kolbowy, a może kapsułkowy? Jakie funkcje są niezbędne, a które stanowią jedynie dodatek dla najbardziej wymagających kawoszy? 

Zobacz

EA Sports FC 24 – co wiemy o grze, kiedy premiera?

EA Sports FC 24 to najnowsza odsłona popularnej serii gier piłkarskich od giganta branży. Zgodnie z tradycją, deweloperzy starają się na nowo przedefiniować wirtualny futbol, oferując graczom jeszcze więcej realistycznych detali, zarówno pod względem mechaniki gry, jak i grafiki. EA Sports FC 24 będzie kontynuować ewolucję serii, wprowadzając szereg nowych funkcji i poprawek względem poprzednich wersji. 

Zobacz