22.07.2022r.
Aktualizacja: 
14.02.2023r.
Spis treści

Popularność klimatyzacji stale rośnie z sezonu na sezon. Możemy ją spotkać już w wielu gospodarstwach domowych. Wybierając klimatyzator do domu, warto postawić na sprzęt który jest wydajny i energooszczędny. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym wskażemy najważniejsze naszym zdaniem parametry klimatyzacji do domu, ale również przedstawimy Ci polecane modele klimatyzatorów.

Po co klimatyzacja w domu?

Urządzenia, którym są klimatyzatory pozwalają na szybkie i przede wszystkim skuteczne schłodzenie pomieszczenia, a nawet całego mieszkania. Współczesne urządzenia cechują się dużo niższym zużyciem energii niż klimatyzacje, z którymi mieliśmy do czynienia kilka lat temu.

Niższa temperatura latem pozwala odpocząć organizmowi od zbyt wysokiej temperatury. Nagrzane pomieszczenie sprawia nie tylko dyskomfort dla domowników, ale może być również niebezpieczne. Dotyczy to szczególnie osób starszych. Temperatura ciała podnosi się, a organizm musi z nią skutecznie walczyć. Wysiłek ludzkiego organizmu w trakcie upałów jest znacznie zwiększony, również podczas tzw. „nic nie robienia”. Odczuwamy zmęczenie, pocimy się, a to skutkuje dużo gorszym samopoczuciem. Z odpowiedzią na te problemy przychodzi klimatyzacja.

Jak działa klimatyzacja?

Istnieje wiele sposób schłodzenia organizmu i pomieszczeń domowych w upalne dni. Jednym z nich jest użycie np. wentylatora czy klimatyzacji. Bez wątpienia najlepszym sposobem jest klimatyzacja, która szybko schładza pomieszczenia i utrzymuje niższą temperaturę przez długi czas. Do zastosowań domowych możemy wykorzystać dwa rodzaje klimatyzacji – klimatyzator przenośny lub klimatyzacja typu split. Wyjaśniamy jak działa klimatyzacja.

Zasada działania w klimatyzatorach typu split oraz przenośnych jest bardzo podobna. Czynnik chłodzący znajdujący się wewnątrz klimatyzacji jest zasysany przez sprężarkę. Sprężarka spręża czynnik, który jest gazem a następnie przekazuje do skraplacza. Czynnik chłodniczy ulega zmianie stanu skupienia w ciekły i przepływa do zbiornika. Element rozprężony zgodnie ze swoją nazwą rozpręża mieszaninę, która następnie dopływa do parownika. W parowniku następuje odparowanie cieczy. Powietrze przelatujące przez parownik wydostaje się chłodniejsze. Warto wspomnieć, że przepływ powietrza w klimatyzacji jest możliwy dzięki użytym wentylatorom.

Działanie klimatyzacji można opisać w skrócie – klimatyzacja chłodzi dzięki nieustannemu skraplaniu i odparowywaniu czynnika chłodniczego. Powietrze o obniżonej temperaturze jest transportowane przez wentylatory do wylotu klimatyzacji.

Klimatyzator przenośny – najlepszy wybór do domu?

Klimatyzator przenośny swoim działaniem praktycznie nie różni się od klimatyzacji typu split. Różnice dotyczą przede wszystkim budowy urządzenia. W klasycznej klimatyzacji sprężarka jest montowana w jednostce zewnętrznej wraz ze skraplaczem. W przeciwieństwie do klimatyzacji typu split, klimatyzator przenośny posiada sprężarkę wbudowaną w urządzenie. To umożliwia korzystanie z klimatyzacji bez dodatkowego montażu jednostki zewnętrznej. Wystarczy podłączyć klimatyzator przenośny do sieci energetycznej aby zacząć chłodzenie.

Dzisiejsze klimatyzatory przenośne pracują zdecydowanie ciszej niż kiedyś, jednak wielu osobom w dalszym ciągu może przeszkadzać szum generowany przez sprężarkę. Ze względu na budowę, sprężarka w klimatyzatorach przenośnych musi znajdować się wewnątrz urządzenia, a nie poza nim – bez tego, urządzenie nie byłoby mobilne. Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest brak montażu urządzenia. Nie ma potrzeby wiercenia w ścianach, przeprowadzania przewodów i rur, a także wieszania na elewacji budynku lub dachu jednostki zewnętrznej. Klimatyzator przenośny możemy ustawić w dowolnym miejscu. Jedynym ograniczeniem jest konieczność ustawienia klimatyzacji przenośnej blisko okna lub komina wentylacyjnego. Klimatyzator przenośny wyposażony jest zazwyczaj w jedną rurę odprowadzającą ciepło, które klimatyzator zaciąga z pomieszczenia. Końcówkę rury należy umieścić w uchylonym oknie lub w innym miejscu, gdzie ciepłe powietrze może swobodnie opuścić chłodzone pomieszczenie

Dobrym rozwiązaniem są specjalne uszczelki do okien, które montujemy przy pomocy rzepów na ramie okna. Uszczelka blokuje możliwość powrotu gorącego powietrza do pomieszczenia. Do największych minusów klimatyzatorów przenośnych należy generowany przez sprężarkę hałas. Klimatyzatory przenośne nie należą do przesadnie wielkich urządzeń, jednak trzeba mieć na uwadze to że zabiorą nam przestrzeń w pomieszczeniu. Zdecydowanymi plusami klimatyzatorów przenośnych są cena oraz mobilność.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Wybierając klimatyzator przenośny, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników które wpływają na działanie klimatyzacji. Pierwszym czynnikiem będzie głośność. Klimatyzatory przenośne nie należą do przesadnie cichych urządzeń, tak jak klasyczna klimatyzacja typu split. Warto jednak wybierać klimatyzator przenośny, który będzie oferował możliwie jak najcichszą pracę.

Podczas dużych upałów, klimatyzacja pracuje praktycznie cały dzień. W związku z tym, należy zwrócić uwagę na zużycie energii elektrycznej. Aby określić jak bardzo energooszczędne jest urządzenie, warto spojrzeć na dwa wskaźniki – wskaźnik efektywności energetycznej oraz klasą energetyczną urządzenia. Zasada jest prosta, czym wyższy wskaźnik tym urządzenie jest bardziej energooszczędne.

Wybierając klimatyzator, warto zwrócić uwagę na to czy urządzenie posiada dodatkowe funkcje takie jak funkcja grzania, osuszania czy możliwość uruchomienia tylko wentylatora.

Jaka moc klimatyzatora do mieszkania?

Zakup klimatyzatora to niemała inwestycja. Decyzji o zakupie nie powinniśmy podejmować pochopnie, ponieważ nawet najlepsze urządzenie nie spełni swojego zadania jeżeli jego moc nie będzie dostosowana do powierzchni chłodzenia. Istnieją dwa sposoby obliczania mocy klimatyzatora:

Uwzględnienie powierzchni:

Aby orientacyjnie określić wymaganą moc klimatyzatora, stosujemy prosty wzór: m2 x 100 = moc chłodnicza. W pierwszej kolejności musimy obliczyć metraż pomieszczenia, a następnie pomnożyć go przez 100. W wyniku zastosowania tego wzoru, otrzymamy wynik mocy chłodniczej którą klimatyzator potrzebuje do skutecznego ochłodzenia pomieszczenia.

Przykład: Pomieszczenie o metrażu 30m2, po podstawieniu do wzoru: 30 x 100 = 3000 W. W związku z tym, klimatyzator do takiego pomieszczenia powinien mieć moc chłodniczą 3000 W.

Uwzględnienie kubatury:

Szacunkową moc chłodniczą klimatyzatora możemy również określić stosując kubaturę pomieszczenia. Wartość wyrażoną w m3 wstawiamy do poniższego wzoru: m2 x wysokość pomieszczenia x 40 = moc chłodnicza. Wzór ma zastosowanie tylko w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości od 2,5 m do 2,8 m.

Przykład: Pomieszczenie o metrażu 30m2 i wysokości 2,7 m, po podstawieniu do wzoru: 30 x 2,7 x 40 = 3240 W. W związku z tym, klimatyzator do takiego pomieszczenia powinien mieć moc chłodniczą 3240 W.

Od powyższych wzorów istnieją wyjątki. Na poddaszu czy w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach, moc chłodnicza klimatyzatora powinna być o ok. 20-30% większa.

Polecane modele klimatyzatorów przenośnych

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie najczęściej wybierane klimatyzatory przenośne. Decydując się na model z poniższej listy, masz gwarancję wyboru dobrego urządzenia. Pamiętaj, aby dostosować moc urządzenia do pomieszczenia lub mieszkania które chcesz ochłodzić.

Podobne wpisy

Jak wybrać soundbar do telewizora? Poradnik Zakupowy

Kupno nowoczesnego telewizora oferującego wysoką jakość obrazu stanowi jedynie część drogi do stworzenia domowego kina pełnego kinowych doznań. Kluczowym elementem, który dopełnia całości, jest system dźwiękowy. W tej roli soundbar coraz częściej pojawia się jako praktyczna i zyskująca na popularności opcja. Jest to rozwiązanie szczególnie rekomendowane dla tych, którzy szukają kompaktowej alternatywy dla bardziej kosztownych i zajmujących więcej miejsca systemów kina domowego.

Zobacz

Saturator do wody – do czego służy, jak wybrać? Polecane modele

Saturatory do wody gazowanej, znanego również jako syfony do wody gazowanej, są urządzeniami coraz rzadziej spotykanymi w gospodarstwach domowych, głównie z powodu łatwej dostępności butelkowanej wody gazowanej. Jednakże dla miłośników "kranówki" i osób zainteresowanych ekologicznymi rozwiązaniami, zakup saturatora może być atrakcyjnym wyborem.

Zobacz

Wybieramy termowentylator! Na co zwracać uwagę przy zakupie termowentylatora?

Decydując się na zakup termowentylatora wiele osób zastanawia się jaki model wybrać i który z nich okaże się najlepszy szczególnie w okresie zimowym. Niskie temperatury sprawiają, że spędzanie czasu w domu bez odpowiedniego ogrzewania może być niekomfortowe. Termowentylatory są świetnym rozwiązaniem pozwalającym cieszyć się ciepłem w domu podczas gdy za oknem śnieg maluje białe krajobrazy. Dla tych którzy nie są zaznajomieni z nazwą termowentylator, słowo farelka może okazać się bardziej znane. To urządzenie, które pomaga w dogrzewaniu pomieszczeń, w których przebywamy i które w zimie mogą być zbyt chłodne. Na rynku dostępne są różnorodne modele termowentylatorów, wśród których można znaleźć urządzenia przeznaczone do różnych zastosowań takich jak ogrzewanie pokoju łazienki samochodu czy biura. Każdy z modeli posiada swoje unikalne parametry które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia do swoich potrzeb.

Zobacz