22.07.2022r.
Aktualizacja: 
14.02.2023r.

Popularność klimatyzacji stale rośnie z sezonu na sezon. Możemy ją spotkać już w wielu gospodarstwach domowych. Wybierając klimatyzator do domu, warto postawić na sprzęt który jest wydajny i energooszczędny. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym wskażemy najważniejsze naszym zdaniem parametry klimatyzacji do domu, ale również przedstawimy Ci polecane modele klimatyzatorów.

Po co klimatyzacja w domu?

Urządzenia, którym są klimatyzatory pozwalają na szybkie i przede wszystkim skuteczne schłodzenie pomieszczenia, a nawet całego mieszkania. Współczesne urządzenia cechują się dużo niższym zużyciem energii niż klimatyzacje, z którymi mieliśmy do czynienia kilka lat temu.

Niższa temperatura latem pozwala odpocząć organizmowi od zbyt wysokiej temperatury. Nagrzane pomieszczenie sprawia nie tylko dyskomfort dla domowników, ale może być również niebezpieczne. Dotyczy to szczególnie osób starszych. Temperatura ciała podnosi się, a organizm musi z nią skutecznie walczyć. Wysiłek ludzkiego organizmu w trakcie upałów jest znacznie zwiększony, również podczas tzw. „nic nie robienia”. Odczuwamy zmęczenie, pocimy się, a to skutkuje dużo gorszym samopoczuciem. Z odpowiedzią na te problemy przychodzi klimatyzacja.

Jak działa klimatyzacja?

Istnieje wiele sposób schłodzenia organizmu i pomieszczeń domowych w upalne dni. Jednym z nich jest użycie np. wentylatora czy klimatyzacji. Bez wątpienia najlepszym sposobem jest klimatyzacja, która szybko schładza pomieszczenia i utrzymuje niższą temperaturę przez długi czas. Do zastosowań domowych możemy wykorzystać dwa rodzaje klimatyzacji – klimatyzator przenośny lub klimatyzacja typu split. Wyjaśniamy jak działa klimatyzacja.

Zasada działania w klimatyzatorach typu split oraz przenośnych jest bardzo podobna. Czynnik chłodzący znajdujący się wewnątrz klimatyzacji jest zasysany przez sprężarkę. Sprężarka spręża czynnik, który jest gazem a następnie przekazuje do skraplacza. Czynnik chłodniczy ulega zmianie stanu skupienia w ciekły i przepływa do zbiornika. Element rozprężony zgodnie ze swoją nazwą rozpręża mieszaninę, która następnie dopływa do parownika. W parowniku następuje odparowanie cieczy. Powietrze przelatujące przez parownik wydostaje się chłodniejsze. Warto wspomnieć, że przepływ powietrza w klimatyzacji jest możliwy dzięki użytym wentylatorom.

Działanie klimatyzacji można opisać w skrócie – klimatyzacja chłodzi dzięki nieustannemu skraplaniu i odparowywaniu czynnika chłodniczego. Powietrze o obniżonej temperaturze jest transportowane przez wentylatory do wylotu klimatyzacji.

Klimatyzator przenośny – najlepszy wybór do domu?

Klimatyzator przenośny swoim działaniem praktycznie nie różni się od klimatyzacji typu split. Różnice dotyczą przede wszystkim budowy urządzenia. W klasycznej klimatyzacji sprężarka jest montowana w jednostce zewnętrznej wraz ze skraplaczem. W przeciwieństwie do klimatyzacji typu split, klimatyzator przenośny posiada sprężarkę wbudowaną w urządzenie. To umożliwia korzystanie z klimatyzacji bez dodatkowego montażu jednostki zewnętrznej. Wystarczy podłączyć klimatyzator przenośny do sieci energetycznej aby zacząć chłodzenie.

Dzisiejsze klimatyzatory przenośne pracują zdecydowanie ciszej niż kiedyś, jednak wielu osobom w dalszym ciągu może przeszkadzać szum generowany przez sprężarkę. Ze względu na budowę, sprężarka w klimatyzatorach przenośnych musi znajdować się wewnątrz urządzenia, a nie poza nim – bez tego, urządzenie nie byłoby mobilne. Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest brak montażu urządzenia. Nie ma potrzeby wiercenia w ścianach, przeprowadzania przewodów i rur, a także wieszania na elewacji budynku lub dachu jednostki zewnętrznej. Klimatyzator przenośny możemy ustawić w dowolnym miejscu. Jedynym ograniczeniem jest konieczność ustawienia klimatyzacji przenośnej blisko okna lub komina wentylacyjnego. Klimatyzator przenośny wyposażony jest zazwyczaj w jedną rurę odprowadzającą ciepło, które klimatyzator zaciąga z pomieszczenia. Końcówkę rury należy umieścić w uchylonym oknie lub w innym miejscu, gdzie ciepłe powietrze może swobodnie opuścić chłodzone pomieszczenie

Dobrym rozwiązaniem są specjalne uszczelki do okien, które montujemy przy pomocy rzepów na ramie okna. Uszczelka blokuje możliwość powrotu gorącego powietrza do pomieszczenia. Do największych minusów klimatyzatorów przenośnych należy generowany przez sprężarkę hałas. Klimatyzatory przenośne nie należą do przesadnie wielkich urządzeń, jednak trzeba mieć na uwadze to że zabiorą nam przestrzeń w pomieszczeniu. Zdecydowanymi plusami klimatyzatorów przenośnych są cena oraz mobilność.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Wybierając klimatyzator przenośny, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników które wpływają na działanie klimatyzacji. Pierwszym czynnikiem będzie głośność. Klimatyzatory przenośne nie należą do przesadnie cichych urządzeń, tak jak klasyczna klimatyzacja typu split. Warto jednak wybierać klimatyzator przenośny, który będzie oferował możliwie jak najcichszą pracę.

Podczas dużych upałów, klimatyzacja pracuje praktycznie cały dzień. W związku z tym, należy zwrócić uwagę na zużycie energii elektrycznej. Aby określić jak bardzo energooszczędne jest urządzenie, warto spojrzeć na dwa wskaźniki – wskaźnik efektywności energetycznej oraz klasą energetyczną urządzenia. Zasada jest prosta, czym wyższy wskaźnik tym urządzenie jest bardziej energooszczędne.

Wybierając klimatyzator, warto zwrócić uwagę na to czy urządzenie posiada dodatkowe funkcje takie jak funkcja grzania, osuszania czy możliwość uruchomienia tylko wentylatora.

Jaka moc klimatyzatora do mieszkania?

Zakup klimatyzatora to niemała inwestycja. Decyzji o zakupie nie powinniśmy podejmować pochopnie, ponieważ nawet najlepsze urządzenie nie spełni swojego zadania jeżeli jego moc nie będzie dostosowana do powierzchni chłodzenia. Istnieją dwa sposoby obliczania mocy klimatyzatora:

Uwzględnienie powierzchni:

Aby orientacyjnie określić wymaganą moc klimatyzatora, stosujemy prosty wzór: m2 x 100 = moc chłodnicza. W pierwszej kolejności musimy obliczyć metraż pomieszczenia, a następnie pomnożyć go przez 100. W wyniku zastosowania tego wzoru, otrzymamy wynik mocy chłodniczej którą klimatyzator potrzebuje do skutecznego ochłodzenia pomieszczenia.

Przykład: Pomieszczenie o metrażu 30m2, po podstawieniu do wzoru: 30 x 100 = 3000 W. W związku z tym, klimatyzator do takiego pomieszczenia powinien mieć moc chłodniczą 3000 W.

Uwzględnienie kubatury:

Szacunkową moc chłodniczą klimatyzatora możemy również określić stosując kubaturę pomieszczenia. Wartość wyrażoną w m3 wstawiamy do poniższego wzoru: m2 x wysokość pomieszczenia x 40 = moc chłodnicza. Wzór ma zastosowanie tylko w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości od 2,5 m do 2,8 m.

Przykład: Pomieszczenie o metrażu 30m2 i wysokości 2,7 m, po podstawieniu do wzoru: 30 x 2,7 x 40 = 3240 W. W związku z tym, klimatyzator do takiego pomieszczenia powinien mieć moc chłodniczą 3240 W.

Od powyższych wzorów istnieją wyjątki. Na poddaszu czy w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach, moc chłodnicza klimatyzatora powinna być o ok. 20-30% większa.

Polecane modele klimatyzatorów przenośnych

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie najczęściej wybierane klimatyzatory przenośne. Decydując się na model z poniższej listy, masz gwarancję wyboru dobrego urządzenia. Pamiętaj, aby dostosować moc urządzenia do pomieszczenia lub mieszkania które chcesz ochłodzić.

Podobne wpisy

Domowe metody filtrowania wody - sprawdzamy!

Filtrowanie wody w domu to temat, który zyskuje na znaczeniu w miarę rosnącej świadomości społecznej dotyczącej jakości wody pitnej oraz jej wpływu na zdrowie i samopoczucie. Woda jest niezbędnym elementem naszego codziennego życia, służąc nie tylko do picia, ale również do przygotowywania posiłków, mycia czy pielęgnacji. W związku z tym, jakość wody, z której korzystamy na co dzień, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, efektywność pracy urządzeń gospodarstwa domowego oraz smak przyrządzanych potraw i napojów.

W tym poradniku przyjrzymy się bliżej korzyściom płynącym z domowego filtrowania wody, wyjaśnimy, jak różne systemy filtrowania mogą poprawić jej jakość oraz jakie zanieczyszczenia są w stanie usunąć. Omówimy różnorodne dostępne technologie filtrowania, od prostych dzbanków filtrujących po zaawansowane systemy osmotyczne, podkreślając, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla różnych potrzeb i rodzajów wody. Dodatkowo, zwrócimy uwagę na aspekty ekonomiczne i ekologiczne związane z filtrowaniem wody w domu. Naszym celem jest dostarczenie kompleksowego przewodnika, który pomoże Ci dokonać świadomego wyboru systemu filtracji wody, zapewniając Tobie i Twojej rodzinie dostęp do czystej i bezpiecznej wody każdego dnia.

Zobacz

Jak wybrać bezprzewodowy odkurzacz pionowy? Polecane modele

Wybór odpowiedniego bezprzewodowego odkurzacza pionowego może całkowicie odmienić sposób, w jaki podchodzimy do sprzątania naszego domu. W erze, gdzie czas jest na wagę złota, a wygoda użytkowania urządzeń domowych staje się priorytetem, bezprzewodowe odkurzacze pionowe zyskują na popularności dzięki swojej mobilności, efektywności i wszechstronności. W tym poradniku skupimy się na kluczowych aspektach, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając idealny model bezprzewodowego odkurzacza pionowego dla swojego gospodarstwa domowego.

Od mocy ssącej, poprzez czas pracy na jednym ładowaniu, aż po łatwość obsługi i konserwacji – elementy te mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia maksymalnej satysfakcji z użytkowania. Dodatkowo, omówimy różnice między poszczególnymi modelami, funkcje dodatkowe, które mogą okazać się niezwykle przydatne, oraz jakie parametry należy rozważyć, aby wybrany odkurzacz sprostał specyficznym potrzebom Twojego domu, czy to w kontekście zwierząt domowych, alergii, czy wielkości przestrzeni do sprzątania.

Zobacz

Jaką golarkę damską wybrać? Polecane modele dla kobiet

Wybór odpowiedniej golarki damskiej do ciała jest kluczowy dla zapewnienia skórze gładkości, komfortu oraz bezpieczeństwa podczas codziennej pielęgnacji. Z myślą o tym przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci znaleźć idealne urządzenie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Na rynku dostępne są różnorodne modele golarek, od tradycyjnych manualnych po zaawansowane elektryczne, każda z nich oferując inne funkcje i możliwości. W naszym przewodniku skupimy się na tym, jak wybrać golarkę damską, która nie tylko skutecznie usunie niechciane owłosienie, ale również zadba o delikatną skórę, minimalizując ryzyko podrażnień. Przedstawimy różne rodzaje golarek dostępnych na rynku, omówimy ich kluczowe cechy oraz wskażemy, na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie. Niezależnie od tego, czy poszukujesz golarki do użytku na sucho i mokro, czy interesują Cię modele z dodatkowymi końcówkami do precyzyjnego modelowania – nasz poradnik pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru. 

Zobacz