08.12.2023r.
Aktualizacja: 
21.12.2023r.
Spis treści

Jeśli rozważasz modernizację swojej kuchni i zastanawiasz się, która płyta indukcyjna będzie najlepszym wyborem, ten przewodnik pomoże Ci dokonać przemyślanej decyzji. Płyty indukcyjne, charakteryzujące się brakiem wyznaczonych stref grzewczych, to innowacyjne urządzenia, które zrewolucjonizowały rynek sprzętów kuchennych. Znacząco różnią się od tradycyjnych kuchenek gazowych, oferując większą wygodę i nowoczesność w codziennym użytkowaniu.

Aby wybrać najlepszą płytę indukcyjną, ważne jest, aby skupić się na kilku kluczowych aspektach. W naszym poradniku znajdziesz cenne wskazówki, które pomogą Ci w podjęciu tej decyzji. Ponadto, warto również zapoznać się z opiniami i doświadczeniami innych użytkowników, dostępnymi na forach internetowych. Ich praktyczne doświadczenia i uwagi mogą okazać się nieocenionym źródłem informacji, które ułatwi wybór idealnej płyty indukcyjnej, spełniającej Twoje potrzeby i oczekiwania.

Polecane płyty indukcyjne

Jaką wybrać płytę indukcyjną?

Wybór odpowiedniej płyty indukcyjnej może znacząco wpłynąć na komfort i efektywność gotowania w domowej kuchni. Te nowoczesne urządzenia nie tylko przyspieszają proces przygotowywania posiłków, ale są także estetycznie atrakcyjne, co sprawia, że stają się coraz popularniejszym wyborem wśród konsumentów. Jednak z powodu szerokiej gamy dostępnych modeli, wybór jednego konkretnego może być wyzwaniem. Kluczowe jest więc zwrócenie uwagi na najważniejsze parametry kuchenek indukcyjnych podczas zakupu. Kuchenki indukcyjne, choć z wyglądu przypominają tradycyjne kuchenki elektryczne, to w rzeczywistości są bardziej zaawansowane technologicznie i efektywniejsze w użytkowaniu. Dzięki technologii wytwarzania pola magnetycznego, te kuchenki oferują szereg korzyści. Ich główną zaletą jest szybkie nagrzewanie się, przy jednoczesnym zachowaniu zimnych stref wokół aktywnych palników, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Dodatkowo, w przypadku wylania na płytę płynów, jak mleko, nie przywierają one do powierzchni, co ułatwia czyszczenie.

Gotowanie na płytach indukcyjnych może być nawet o 30% szybsze niż na tradycyjnych kuchenkach, a precyzyjna regulacja temperatury pozwala na lepsze kontrolowanie procesu gotowania. Równomierne rozprowadzanie ciepła eliminuje ryzyko przypalenia potraw. Ponadto, łatwość w czyszczeniu płyt indukcyjnych – wystarczy przetrzeć powierzchnię – to kolejny atut, który ułatwia codzienne użytkowanie. Są również bardziej ekonomiczne, co przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną.

Jednak należy pamiętać, że płyty indukcyjne wymagają specjalnych garnków z ferromagnetycznym dnem, oznaczonych symbolem zwojnicy. Garnki te powinny mieć płaskie dno i być wykonane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów, takich jak stal nierdzewna, emalia czy aluminium, z grubością dna w zakresie 5-10 cm. Wybór odpowiednich naczyń jest kluczowy dla efektywności i bezpieczeństwa użytkowania płyty indukcyjnej. Podczas wybierania idealnej płyty indukcyjnej, istnieje szereg istotnych czynników, które powinny zostać wzięte pod uwagę. Zacznij od ustalenia budżetu, jaki jesteś gotów przeznaczyć na nowe wyposażenie kuchenne. To pomoże Ci skupić się na modelach, które są w zasięgu Twoich finansowych możliwości.

Następnie, zwróć uwagę na wymiary płyty indukcyjnej. Rozmiar urządzenia musi być odpowiednio dopasowany do przestrzeni dostępnej w Twojej kuchni. Na rynku dostępne są różne rozmiary, co ułatwia znalezienie idealnego modelu, który harmonijnie wpasuje się w konfigurację Twojej kuchni, niezależnie od jej wielkości. Na przykład, standardowe wymiary takie jak 71 × 52 cm mogą być idealne dla przeciętnych kuchni, ale jeśli Twoja kuchnia jest mniejsza, warto zastanowić się nad kompaktowymi modelami.

Kolejnym aspektem jest kolorystyka urządzenia. Chociaż czarne płyty indukcyjne są najbardziej uniwersalne i pasują do większości aranżacji kuchennych, dostępne są również modele w innych kolorach, takich jak biel, szarość, czy inne odcienie, które mogą lepiej komplementować Twoje wnętrze. Wybór koloru powinien być podyktowany Twoimi preferencjami estetycznymi i ogólnym stylem kuchni. Jeśli przestrzeń w Twojej kuchni jest ograniczona, możesz rozważyć zakup płyty indukcyjnej do zabudowy z dwoma polami grzewczymi. Taki wybór pozwoli Ci na efektywne wykorzystanie dostępnego miejsca, jednocześnie zapewniając pełną funkcjonalność urządzenia. Szerokość takiej płyty indukcyjnej zazwyczaj waha się około 30 cm, co sprawia, że jest ona idealnym rozwiązaniem do małych przestrzeni.

Dla tych, którzy preferują minimalistyczne i nowoczesne rozwiązania, płyty indukcyjne do zabudowy są doskonałym wyborem. Ich zintegrowana konstrukcja sprawia, że sprzęt jest mniej widoczny i lepiej komponuje się z ogólnym wyglądem kuchni. Pamiętaj jednak, że decyzja o wyborze takiego rodzaju płyty powinna być podjęta już na etapie projektowania kuchni, aby zapewnić odpowiednie rozmieszczenie i montaż urządzeń. Ostatnią, ale równie ważną kwestią są parametry techniczne płyty indukcyjnej, które bezpośrednio wpływają na jej funkcjonalność. Sprawdź, jakie funkcje oferuje dany model, czy posiada wymagane przez Ciebie ustawienia, jak regulacja temperatury czy timer, aby upewnić się, że spełnia wszystkie Twoje potrzeby kuchenne.

Na co zwracać uwagę przy wyborze płyty indukcyjnej?

Wybierając dobrą płytę indukcyjną, warto wziąć pod uwagę szereg kluczowych parametrów, które decydują o jej funkcjonalności i wygodzie użytkowania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj pól grzewczych. Istnieją różne typy, w tym:

  • Pojedyncze Pola Grzewcze: To najprostsze rozwiązanie, które wymaga użycia garnka o określonej średnicy.
  • Poszerzane Podwójnie lub Potrójnie: Takie płyty oferują większą elastyczność, umożliwiając używanie naczyń o różnych rozmiarach.
  • Pola Brytfanna: Idealne do gotowania w naczyniach o nietypowych kształtach, na przykład prostokątnych lub owalnych.
  • Bezstrefowe Pola Grzewcze: To najbardziej zaawansowane rozwiązanie, umożliwiające gotowanie na większej powierzchni, bez względu na wielkość i kształt naczyń.

System sterowania to kolejny istotny element. Modele z pokrętłami są zazwyczaj tańsze i przypominają tradycyjne kuchenki. Natomiast płyty z panelem dotykowym są bardziej nowoczesne i oferują intuicyjną obsługę, w tym ustawianie temperatury za pomocą przycisków „+” i „-” lub przesuwania palcem po skali liniowej.

Kwestia zasilania i instalacji jest również ważna. Większość kuchenek indukcyjnych wymaga podłączenia do instalacji jednofazowej 230 V, ale są także modele wymagające zasilania 400 V (trójfazowe). Przed zakupem upewnij się, jaki rodzaj instalacji elektrycznej posiadasz w domu.

Dodatkowe funkcje mogą znacznie zwiększyć wygodę użytkowania:

  • Power Booster: Idealny dla tych, którzy chcą szybko przygotować posiłki, dzięki błyskawicznemu nagrzewaniu się palników.
  • Timer: Umożliwia ustawienie czasu gotowania, z automatycznym sygnałem dźwiękowym po jego upłynięciu.
  • Stop&Go: Przydatna funkcja, gdy musisz opuścić kuchnię – kuchenka automatycznie się wyłączy.
  • Auto Stop: Zabezpieczenie przed przegrzaniem, które automatycznie wyłącza kuchenkę w przypadku zbyt wysokiej temperatury.

Niektóre modele mają również zdolność do rozpoznawania wielkości garnka i dostosowywania do niego ogrzewanego obszaru. Istotna może być także funkcja blokady, w tym kontrola rodzicielska, chroniąca przed przypadkowym uruchomieniem przez dzieci. Podczas poszukiwania idealnej płyty indukcyjnej, warto również zasięgnąć opinii innych użytkowników na forach internetowych, aby dowiedzieć się więcej o rzeczywistej wydajności i niezawodności poszczególnych modeli.

Gotowanie na płycie indukcyjnej

Jaką moc płyty indukcyjnej wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej mocy płyty indukcyjnej, istotne jest zrozumienie, jak moc wpływa na wydajność urządzenia i jakie wymagania stawia wobec instalacji elektrycznej w Twoim domu. Moc standardowych płyt indukcyjnych waha się od 2,8 kW do 12 kW.

Modele o mocy 2,8 kW, zwykle mniejsze i wyposażone w 2 palniki, są przeznaczone do podłączenia pod jedną fazę prądu. Są to idealne rozwiązania dla niewielkich kuchni lub ograniczonych potrzeb kulinarnych.

Natomiast płyty indukcyjne o mocy od 4,7 kW do 12 kW, znane jako modele siłowe, wymagają podłączenia do dwóch lub trzech faz (instalacji 3-fazowej). Takie modele, oferowane przez firmy takie jak Gorenje, Whirlpool czy Candy, zazwyczaj posiadają większą liczbę palników i są przeznaczone do intensywniejszego użytkowania. Część producentów, takich jak Electrolux, Bosch czy Amica, oferuje płyty o standardowej mocy 7,4 kW, które łączą w sobie wydajność i umiarkowany pobór energii. Jeżeli chodzi o największe dostępne modele, z 5 lub 6 palnikami, ich moc może osiągać 10 – 12 kW. Wymagają one podłączenia do wszystkich dostępnych faz instalacji elektrycznej. Należy pamiętać, że każda strona płyty (prawa i lewa) musi być podłączona do osobnej fazy, co zapobiega przeciążeniu jednego obwodu. W związku z tym, montaż takiej płyty indukcyjnej może wymagać asysty wykwalifikowanego elektryka.

Podczas wyboru mocy płyty indukcyjnej, ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno swoje potrzeby kulinarne, jak i specyfikację techniczną instalacji elektrycznej w domu, aby uniknąć problemów z przeciążeniem i zapewnić bezpieczne oraz efektywne użytkowanie urządzenia.

Sposób działania płyty indukcyjnej

Płyta indukcyjna działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, co stanowi wykorzystanie jednego z podstawowych zjawisk fizycznych w celu efektywnego gotowania. To zjawisko polega na generowaniu energii cieplnej przez fale magnetyczne. W kuchence indukcyjnej, pod jej szklanym blatem znajdują się specjalne cewki, które odgrywają kluczową rolę w tym procesie.

Podczas gotowania konieczne jest użycie naczyń wykonanych ze stali ferromagnetycznej, która reaguje na pole magnetyczne. W chwili, gdy taki garnek jest postawiony na płycie, cewki indukcyjne aktywują się i tworzą pole elektromagnetyczne. To pole wzbudza cząsteczki żelaza w dnie naczynia, co skutkuje wytwarzaniem ciepła bezpośrednio w garnku.

Jedną z najważniejszych zalet płyt indukcyjnych jest to, że ciepło wytwarzane jest tylko w miejscu, gdzie stoi naczynie. Reszta płyty pozostaje chłodna, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Nie ma ryzyka oparzenia się o gorącą powierzchnię, a przypadkowo wylane substancje nie przywierają do płyty. Kuchenki indukcyjne umożliwiają szybkie nagrzewanie się naczyń, co skraca czas gotowania. Wykorzystanie zasad fizyki w tych urządzeniach znacznie podnosi ich wydajność, co jest szczególnie doceniane w profesjonalnych kuchniach. Szefowie kuchni w renomowanych restauracjach często preferują płyty indukcyjne ze względu na ich precyzję i wydajność. Aby uzyskać więcej informacji na temat działania i efektywności płyt indukcyjnych, warto również zapoznać się z opiniami innych użytkowników. Ich doświadczenia i porady mogą być pomocne w procesie podejmowania decyzji o zakupie, zwłaszcza jeśli zastanawiasz się nad funkcjonalnością i wydajnością różnych modeli dostępnych na rynku.

Najlepsi producenci płyt indukcyjnych

Wybierając płyty indukcyjne, jednym z decydujących czynników jest reputacja i doświadczenie producenta. Marki o ugruntowanej pozycji na rynku zwykle oferują urządzenia o wysokiej jakości, precyzyjnym wykonaniu i zaawansowanych parametrach. Jedną z czołowych firm w tej kategorii jest Bosch, niemiecki producent znany z wysokiej jakości i precyzji swoich kuchenek indukcyjnych.

Innym godnym uwagi producentem jest słoweńska firma Gorenje, która często znajduje się w czołówce europejskich producentów AGD. Marki takie jak Amica, Samsung, Electrolux, czy Whirlpool również zyskały uznanie konsumentów, oferując szeroką gamę kuchenek indukcyjnych w różnych rozmiarach, kolorach i z różnorodnymi funkcjami.

Przy zakupie płyty indukcyjnej warto zwrócić uwagę na to, że choć są one droższe niż tradycyjne kuchenki gazowe, ich zaawansowanie technologiczne i funkcjonalność często uzasadniają wyższą cenę. Ceny dobrych modeli zazwyczaj zaczynają się od około 1200 zł, choć dostępne są też tańsze opcje. Jednak warto pamiętać, że niższa cena może wiązać się z niższą jakością.

Aby dokonać świadomego wyboru, warto skorzystać z rankingów i porównań przygotowanych przez ekspertów. Takie zestawienia zwykle dokładnie opisują funkcje, wymiary i udogodnienia poszczególnych modeli, co ułatwia podjęcie decyzji. Niezależnie od tego, którą płytę indukcyjną wybierzesz, możesz być pewny, że zapewni ona większą funkcjonalność, wygodę i bezpieczeństwo w porównaniu do tradycyjnej kuchenki gazowej.

Podobne wpisy

Jak wybrać soundbar do telewizora? Poradnik Zakupowy

Kupno nowoczesnego telewizora oferującego wysoką jakość obrazu stanowi jedynie część drogi do stworzenia domowego kina pełnego kinowych doznań. Kluczowym elementem, który dopełnia całości, jest system dźwiękowy. W tej roli soundbar coraz częściej pojawia się jako praktyczna i zyskująca na popularności opcja. Jest to rozwiązanie szczególnie rekomendowane dla tych, którzy szukają kompaktowej alternatywy dla bardziej kosztownych i zajmujących więcej miejsca systemów kina domowego.

Zobacz

Saturator do wody – do czego służy, jak wybrać? Polecane modele

Saturatory do wody gazowanej, znanego również jako syfony do wody gazowanej, są urządzeniami coraz rzadziej spotykanymi w gospodarstwach domowych, głównie z powodu łatwej dostępności butelkowanej wody gazowanej. Jednakże dla miłośników "kranówki" i osób zainteresowanych ekologicznymi rozwiązaniami, zakup saturatora może być atrakcyjnym wyborem.

Zobacz

Wybieramy termowentylator! Na co zwracać uwagę przy zakupie termowentylatora?

Decydując się na zakup termowentylatora wiele osób zastanawia się jaki model wybrać i który z nich okaże się najlepszy szczególnie w okresie zimowym. Niskie temperatury sprawiają, że spędzanie czasu w domu bez odpowiedniego ogrzewania może być niekomfortowe. Termowentylatory są świetnym rozwiązaniem pozwalającym cieszyć się ciepłem w domu podczas gdy za oknem śnieg maluje białe krajobrazy. Dla tych którzy nie są zaznajomieni z nazwą termowentylator, słowo farelka może okazać się bardziej znane. To urządzenie, które pomaga w dogrzewaniu pomieszczeń, w których przebywamy i które w zimie mogą być zbyt chłodne. Na rynku dostępne są różnorodne modele termowentylatorów, wśród których można znaleźć urządzenia przeznaczone do różnych zastosowań takich jak ogrzewanie pokoju łazienki samochodu czy biura. Każdy z modeli posiada swoje unikalne parametry które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia do swoich potrzeb.

Zobacz