19.01.2024r.
Aktualizacja: 
19.01.2024r.
Spis treści

Laptopy z dotykowymi ekranami to urządzenia, które łączą w sobie zalety tradycyjnych notebooków i tabletów, oferując użytkownikom nowy wymiar interakcji z technologią. Są one idealne do różnorodnych zastosowań, takich jak praca, oglądanie filmów, czy przeglądanie internetu. Ich rosnąca popularność jest wynikiem rozwoju technologii i adaptacji systemów operacyjnych, takich jak Windows 8, które wspierają obsługę gestów.

Wybierając laptop z dotykowym ekranem, warto rozważyć kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, zdefiniuj swoje potrzeby, zastanawiając się, jakie programy planujesz używać i jak często będziesz przemieszczać urządzenie. W zależności od tych czynników, możesz wybrać między większymi modelami o przekątnej 17 cali a mniejszymi, bardziej mobilnymi o przekątnej 13 cali. Równie ważne są podzespoły, takie jak pamięć RAM, karta graficzna, procesor, czy dysk. Warto również zwrócić uwagę na system operacyjny, który pozwoli na instalację i uruchamianie zaawansowanych programów.

Kluczowe cechy do rozważenia przy wyborze laptopa z dotykowym ekranem

Wybór laptopa z dotykowym ekranem wymaga uwzględnienia szeregu kluczowych aspektów, które zapewnią, że zakup będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Oto, na co należy zwrócić szczególną uwagę:

 • Rozmiar i rozdzielczość Ekranu: rozmiar ekranu jest istotny w kontekście przenośności i komfortu użytkowania. Jeśli zależy Ci na lekkim i łatwym do transportowania sprzęcie, modele z ekranem o przekątnej 13-14 cali będą idealne. Natomiast, jeśli potrzebujesz większej powierzchni roboczej do zadań takich jak edycja grafiki czy praca z wieloma aplikacjami, rozważ modele 15,6-cali lub większe, nawet do 17,3-cali. Standardowe Full HD oferuje zadowalającą jakość, ale dla bardziej wymagających użytkowników dostępne są również ekrany 4K, które zapewniają jeszcze wyższą ostrość i szczegółowość obrazu.
 • Rodzaj i jakość matrycy: wybór pomiędzy błyszczącą a matową powłoką ekranu zależy od preferencji i warunków, w jakich najczęściej korzystasz z laptopa. Błyszczące ekrany zazwyczaj oferują żywsze kolory i głębsze czernie, ale mogą być problematyczne w jasnym oświetleniu. Matowe ekrany redukują odbicia światła i są lepsze do pracy na zewnątrz. Matryce IPS (In-Plane Switching) to powszechny wybór, oferujący szerokie kąty widzenia i dobre odwzorowanie kolorów. Warto też zwrócić uwagę na panele MV (Multi-Domain Vertical Alignment), które oferują podobne zalety.
  • Waga i gabaryty urządzenia: Jeśli laptop ma towarzyszyć Ci w podróży, kluczowa jest jego lekkość i kompaktowe wymiary. Warto zwrócić uwagę nie tylko na przekątną ekranu, ale również na grubość i ogólny rozmiar laptopa, aby zapewnić wygodę użytkowania w różnych lokalizacjach.
   • Przeznaczenie laptopa: Laptop z dotykowym ekranem często posiada w swojej specyfikacji informacje o sugerowanym zastosowaniu, takie jak: multimedialne, ultramobilne, biznesowe, domowe czy premium. Te wskazówki mogą być pomocne w określeniu, czy dany model spełni Twoje oczekiwania w kontekście wydajności, funkcjonalności i mobilności.

    Pamiętaj, że wybór odpowiedniego laptopa z dotykowym ekranem to nie tylko kwestia specyfikacji technicznych, ale także zrozumienie własnych potrzeb i preferencji. Warto dokładnie przeanalizować wymienione aspekty, aby zakup był trafioną inwestycją odpowiadającą Twoim wymaganiom.

    Rodzaje laptopów z dotykowym ekranem

    Znaczący postęp technologiczny w branży laptopów dotykowych doprowadził do powstania wielu unikalnych i zróżnicowanych modeli. Oto szczegółowy przegląd dostępnych na rynku wariantów tych innowacyjnych urządzeń:

    • Tradycyjny laptop z dotykowym ekranem: Jest to podstawowa forma laptopa z dotykowym ekranem, która zachowuje wszystkie standardowe cechy laptopa, ale z dodatkową funkcjonalnością dotykowego interfejsu. Te modele są idealne dla użytkowników poszukujących tradycyjnego laptopa z dodatkową wygodą obsługi dotykowej, ale bez konieczności transformacji urządzenia w tablet.
    • Laptop konwertowalny z dotykowym ekranem: Wyposażony w specjalny zawias, który pozwala na obracanie ekranu do różnych pozycji, co umożliwia wygodne korzystanie z urządzenia w różnych trybach, w tym jako tablet.Ta wersja pozwala na odchylenie ekranu do tyłu aż do połączenia z tylną częścią obudowy, tworząc w ten sposób płaską, tabletową formę. Idealny dla osób potrzebujących elastyczności zarówno w pracy, jak i rozrywce.Unikalne rozwiązanie, gdzie ekran jest umieszczony w obracanej ramce, umożliwiając jego obrót wokół własnej osi. Ten rodzaj laptopa oferuje dodatkową wszechstronność w porównaniu do innych modeli konwertowalnych. Najbardziej zbliżony do tabletu wśród wszystkich typów. W tych urządzeniach, ekran dotykowy pełni rolę samodzielnego tabletu, gdy jest odłączany od klawiatury. To idealne rozwiązanie dla osób szukających maksymalnej mobilności i elastyczności, z możliwością szybkiego przełączania między pracą na laptopie a użytkowaniem tabletu.

    Rynek laptopów z dotykowym ekranem oferuje szeroki wybór modeli, od tradycyjnych po hybrydowe, aby sprostać różnorodnym potrzebom i preferencjom użytkowników. Każdy z tych typów ma swoje unikalne cechy i zalety, co pozwala na znalezienie idealnego urządzenia, dopasowanego do indywidualnych wymagań zarówno w zakresie wydajności, jak i mobilności.

    Czy warto kupić laptopa z dotykowym ekranem?

    W obecnych czasach, gdy technologia cyfrowa ewoluuje w szybkim tempie, laptopy z dotykowymi ekranami stają się coraz bardziej popularne, choć dla wielu wciąż pozostają bardziej nowością niż standardem. Oto kilka kluczowych aspektów, które warto rozważyć, zanim zdecydujesz się na zakup:

    Intuicyjność i wygoda użytkowania

    Dla osób, szczególnie młodszego pokolenia, które dorastały z technologią dotykową w smartfonach i tabletach, obsługa laptopa za pomocą gestów może być naturalna i intuicyjna. Laptop z dotykowym ekranem może znacząco poprawić komfort użytkowania, zwłaszcza w przypadku aplikacji i programów zaprojektowanych z myślą o interfejsie dotykowym.

    Wpływ na produktywność i kreatywność

    Dla profesjonalistów i twórców treści, laptopy z dotykowym ekranem oferują nowe możliwości. Swoboda rysowania, projektowania i bezpośredniej manipulacji obiektami na ekranie może znacznie zwiększyć produktywność i kreatywność.

    Zastosowanie w biznesie

    W środowisku biznesowym, laptopy z dotykowym ekranem mogą zrewolucjonizować sposób prowadzenia prezentacji i spotkań. Konwertowalne modele z obracanymi ekranami umożliwiają prezentowanie treści w bardziej interaktywny i angażujący sposób, co może wzmocnić profesjonalny wizerunek firmy.

    Zakup laptopa z dotykowym ekranem może być doskonałą inwestycją dla tych, którzy cenią sobie nowoczesne rozwiązania, intuicyjną obsługę i elastyczność w pracy. Choć na początku mogą wydawać się skomplikowane, ich potencjał w ułatwianiu codziennych zadań, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, sprawia, że warto rozważyć ich zakup.

    Podobne wpisy

    Jak wybrać soundbar do telewizora? Poradnik Zakupowy

    Kupno nowoczesnego telewizora oferującego wysoką jakość obrazu stanowi jedynie część drogi do stworzenia domowego kina pełnego kinowych doznań. Kluczowym elementem, który dopełnia całości, jest system dźwiękowy. W tej roli soundbar coraz częściej pojawia się jako praktyczna i zyskująca na popularności opcja. Jest to rozwiązanie szczególnie rekomendowane dla tych, którzy szukają kompaktowej alternatywy dla bardziej kosztownych i zajmujących więcej miejsca systemów kina domowego.

    Zobacz

    Saturator do wody – do czego służy, jak wybrać? Polecane modele

    Saturatory do wody gazowanej, znanego również jako syfony do wody gazowanej, są urządzeniami coraz rzadziej spotykanymi w gospodarstwach domowych, głównie z powodu łatwej dostępności butelkowanej wody gazowanej. Jednakże dla miłośników "kranówki" i osób zainteresowanych ekologicznymi rozwiązaniami, zakup saturatora może być atrakcyjnym wyborem.

    Zobacz

    Wybieramy termowentylator! Na co zwracać uwagę przy zakupie termowentylatora?

    Decydując się na zakup termowentylatora wiele osób zastanawia się jaki model wybrać i który z nich okaże się najlepszy szczególnie w okresie zimowym. Niskie temperatury sprawiają, że spędzanie czasu w domu bez odpowiedniego ogrzewania może być niekomfortowe. Termowentylatory są świetnym rozwiązaniem pozwalającym cieszyć się ciepłem w domu podczas gdy za oknem śnieg maluje białe krajobrazy. Dla tych którzy nie są zaznajomieni z nazwą termowentylator, słowo farelka może okazać się bardziej znane. To urządzenie, które pomaga w dogrzewaniu pomieszczeń, w których przebywamy i które w zimie mogą być zbyt chłodne. Na rynku dostępne są różnorodne modele termowentylatorów, wśród których można znaleźć urządzenia przeznaczone do różnych zastosowań takich jak ogrzewanie pokoju łazienki samochodu czy biura. Każdy z modeli posiada swoje unikalne parametry które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia do swoich potrzeb.

    Zobacz