01.04.2020r.
Aktualizacja: 
20.12.2022r.

W wielu krajach na świecie, a w szczególności w branżach informatycznych praca zdalna to popularna forma świadczenia usług i pracy. Pracownik wykonujący swoje obowiązki w takiej formie może pracować z dowolnego miejsca. W Polsce, mimo postępującej cyfryzacji taka forma nie jest mocno spopularyzowana.

Mimo wielu zalet jakie posiada praca zdalna, takich jak podwyższony komfort pracy, możliwość pracowania z różnych miejsc na świecie oraz brak szefa „nad głową”, taki rodzaj pracy ma sporo wad. W mieszkaniu mamy wiele tzw. „rozpraszaczy”, które odciągają nas od wykonywania swoich obowiązków. Do takich należą telewizor, muzyka czy nawet inni domownicy, a w szczególności dzieci. Na szczęście sprawna praca zdalna jest do wypracowania dla nawet zdezorganizowanych osób. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych porad.

Zadbaj o podstawy wyposażenia stanowiska pracy

W przypadku pracy zdalnej, sporą rolę odgrywa pracodawca. Wbrew pozorom, to jego rolą jest zapewnienie zdalnym pracownikom sprzętu, który umożliwi pracę w trybie zdalnym w każdym aspekcie – zarówno narzędziowym jak i komunikacyjnym. Zdalny pracownik powinien być wyposażony w służbowy sprzęt taki jak laptop czy telefon oraz mieć dostęp do wszelkich systemów i danych niezbędnych do wykonywania swoich obowiązków. W przypadku osób pracujących w ramach kontraktu z innym przedsiębiorcom warto zdecydować się na zakup własnego sprzętu, jednak tylko wtedy gdy warunki kontraktu na to pozwalają.

W wielu firmach i zawodach komputer jest podstawowym narzędziem pracy. Obecnie praktycznie nie ma przedsiębiorstw, które do pracy nie wykorzystują systemów informatycznych. Laptop lub komputer stacjonarny musi zapewniać odpowiednią wydajność do wykonywania obowiązków. Pracownicy spędzający dużo czasu w pakietach biurowych potrzebują sporo pamięci RAM oraz mocnego procesora, natomiast graficy dodatkowo powinni mieć wyposażony komputer w zewnętrzną kartę graficzną. W trakcie pracy musi być zapewnione bezpieczeństwo danych firmy, a to zapewni oryginalny system operacyjny Microsoft Windows 10 oraz najnowsze poprawki bezpieczeństwa.

Stacjonarne biura są wyposażone w odpowiednie biurka oraz fotele – takie przepisy nakłada ustawodawca na pracodawcę. Praca z domu wiąże się z tym, że nie koniecznie mamy na domowym wyposażeniu biurko, a tym bardziej komfortowy fotel, dlatego rekomendujemy zakup fotela gamingowego, który sprawi że praca z domu będzie przyjemniejsza i pozbawiona bólu pleców.

Na wielu stanowiskach, jeden monitor to zdecydowanie za mało. Drugi ekran docenią przede wszystkim informatycy, programiści, graficy czy analitycy. Dla osób pracujących z obrazem, oraz dla osób pracujących z dużą ilością danych szczególnie polecamy monitory ultrapanoramiczne o proporcjach 21:9. Taka przestrzeń oferuje zacznie więcej możliwości w porównaniu do monitorów o proporcjach 16:9.

W pracy zdalnej niezwykle ważna jest sprawna komunikacja za pośrednictwem dostępnych narzędzi, a to może zapewnić zestaw słuchawkowy z mikrofonem. Od Ciebie zależy czy zdecydujesz się na modele nauszne czy dokanałowe. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku oficjalnych spotkań na których musisz zachować nienaganny wizerunek, zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele dokanałowe. Słuchawki mogą posłużyć dodatkowo jako izolacja od zewnętrznych rozproszeń.

Nie możemy zapominać o tym co sprawia, że praca zdalna jest komfortowa. To łącze internetowe. Niestety w sporej mierze odpowiada za nie dostawca łącza, jednak pracując na laptopie w 90% przypadków korzystamy z sieci bezprzewodowej, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na router jaki posiadamy. Może się on okazać nie wystarczający do prowadzenia rozmów i spotkań online.

Pamiętajmy, że nieposiadanie dedykowanego łącza w mieszkaniu nie skreśla nas z korzystania z uroków pracy zdalnej. W ofercie naszego sklepu znajdziesz również routery LTE, które pozwalają na korzystanie z Internetu z sieci operatora – całkowicie bezprzewodowe.

Zainstaluj niezbędne oprogramowanie

Wiemy, że sprzęt zapewnia komfort pracy. Jednak sprawność działania zapewnia odpowiednie oprogramowanie i systemy informatyczne. Z pomocą przychodzi cały pakiet biurowy Microsoft 365. Obecnie zastąpił on pakiet Office 365. Zmiana podkreśla, że obecny pakiet przeszedł szereg zmian i jest czymś znacznie więcej.

Baza pakietu pozostała bez zmian, znajdziemy w niej edytor tekstu Microsoft Word, kreator prezentacji Microsoft PowerPoint, kreator baz danych Microsoft Access oraz edytor arkuszy kalkulacyjnych Microsoft Excel. Oprócz tego w pakiecie znajduje się klient poczty Microsoft Outlook oraz notatnik OneNote. Usługa Microsoft 365 zapewnia dostęp do tych programów nie tylko na komputerze, ale również na wszelkich urządzeniach mobilnych. To sprawia, że praktycznie na każdym urządzeniu jesteśmy w stanie pracować na dokumentach.

Co ważne, wszystkie dokumenty możemy przesyłać do chmury Microsoft OneDrive i pracować na plikach z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Szczególnie ważnym i przydatnym narzędziem w pakiecie Microsoft 365 jest Microsoft Teams. Obecnie co raz więcej osób świadczy usługi zdalnie, a dzięki tej aplikacji możemy organizować spotkania i wideokonferencje całkowicie online.

Zaplanuj swój dzień

Masz już dobry sprzęt, korzystasz z najlepszego oprogramowania do pracy zdalnej? Czas zająć się własną osobą. Praca zdalna wymaga od Ciebie doskonałej organizacji czasu. Bez planu, nie będziesz dobrym pracownikiem. Aby skutecznie wykonywać swoje obowiązki podczas pracy zdalnej, warto rozpisać sobie plan na każdy dzień oraz w miarę jego realizacji odhaczać kolejne zadania z listy. Zacznij pracę od wypisania na kartce, co musisz w tym dniu zrobić. Dobrym sposobem jest również wyznaczenie maksymalnie dwóch priorytetowych zadań, którymi bezwzględnie musisz się zająć w tym dniu.

Wszystko co jest Ci potrzebne do pracy już masz. Teraz czas popracować nad sobą. Pisaliśmy, że praca zdalna wymaga bardzo dobrej organizacji czasu i jest w tym sporo prawdy. Bez planu na dzień pracy, raczej nie uda Ci się wykonać wszystkich obowiązków w czasie i z należytą jakością. Przed rozpoczęciem dnia pracy w formacie zdalnym warto zrobić „check-listę”, na której wypiszesz zadania na dany dzień oraz będziesz odznaczać poszczególne obowiązki. Wyznacz sobie jedno, dwa zadania priorytetowe, które bez względu na okoliczności musisz wykonać.

Rozdziel obowiązki zawodowe od życia prywatnego

Z badań wynika, że wiele osób pracujących w trybie zdalnym wpada w wir pracy i nie jest wstanie poradzić sobie z rozdzieleniem obowiązków służbowych od życia prywatnego. Praca zdalna niesie za sobą niebezpieczeństwo w postaci zatarcia wyraźnej graniczy pomiędzy godzinami pracy, a czasem wolnym. Wyniki badań wskazują, że wyjątkowe predyspozycje mają do tego osoby zafascynowane swoją pracą. Warto zaplanować wyraźne przerwy w pracy oraz trzymać się ich.

Przydatnym narzędziem pomagającym rozdzielić czas w pracy oraz poza nią jest wydzielenie miejsca pracy. W godzinach jej wykonywania przesiaduj w miejscu do tego przeznaczonym, a w godzinach wolnych unikaj tego miejsca.

Organizuj swoją pracę w trybie zdalnym

Sprawdź najważniejsze porady ułatwiające dobrą organizację obowiązków w pracy zdalnej:

1.Wstań, przebierz się w wygodne ubrania. Pod żadnym pozorem nie pracuj w piżamie.

2.Przygotuj coś do picia na cały dzień oraz wypij kawę lub herbatę.

3.Rozpisz swój dzień. Zaplanuj obowiązki i wypełniaj je odhaczając listę.

4.Jeżeli masz problem z rozproszeniami w postaci mediów społecznościowych – zablokuj je na czas pracy korzystając z odpowiedniego oprogramowania

5.Jeżeli mieszkasz sam/-a, pomiń ten punkt. Ustal z pozostałymi domownikami warunki, które powinny być zachowane w trakcie twojej pracy.

Podobne wpisy

Prezent na święta dla niego. Jaki wybrać? Sprawdź nasze rekomendacje

Wybór świątecznego prezentu dla chłopaka może być prawdziwym wyzwaniem, ale pamiętając o jego zainteresowaniach i preferencjach, możesz znaleźć coś, co naprawdę go ucieszy. Kluczowe jest zwrócenie uwagi na to, co może być dla niego praktyczne – być może wspomniał o czymś, co by chciał mieć, ale jeszcze tego nie kupił? Dobrym pomysłem jest także zastanowienie się nad czymś, co wpisuje się w jego hobby lub pasje.

Nasze propozycje prezentów są uniwersalne i praktyczne, a zarazem oryginalne i przemyślane, co sprawia, że mogą okazać się znacznie lepszym wyborem niż typowe „śmieszne gadżety”. Możesz też zdecydować się na stworzenie spersonalizowanego boxu świątecznego, w którym główny prezent zostanie uzupełniony o mniejsze, indywidualnie dobrane upominki. To może być świetny sposób, aby pokazać, ile dla Ciebie znaczy i jak dobrze go znasz.

Jeśli chłopak ceni sobie dobre trunki, dobrym pomysłem będzie wysokiej jakości whisky, wybrane piwo kraftowe lub wyśmienita kawa ziarnista. To prezenty, które łączą w sobie klasę i możliwość cieszenia się chwilą relaksu.

Zobacz

Czym kierować się przy wyborze ekspresu? Droga do perfekcyjnej kawy

Ekspres do kawy stał się nie tylko symbolem współczesnego stylu życia, ale przede wszystkim codziennym towarzyszem wielu z nas, dodającym aromatycznej energii do porannych rytuałów czy popołudniowych chwil relaksu. Wybór odpowiedniego ekspresu nie jest jednak prostą decyzją. W świecie kawowych nowinek technologicznych, szerokiej gamy funkcji oraz różnorodności modeli, znalezienie tego idealnego urządzenia może być wyzwaniem. Czy warto zdecydować się na ekspres automatyczny, kolbowy, a może kapsułkowy? Jakie funkcje są niezbędne, a które stanowią jedynie dodatek dla najbardziej wymagających kawoszy? 

Zobacz

Czym kierować się przy zakupie czajnika elektrycznego?

Czajniki elektryczne zdobyły serca wielu domowników na całym świecie. Dziś trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie dnia bez porannej kawy czy relaksacyjnej chwili przy popołudniowej herbacie, a to właśnie czajnik elektryczny stanowi klucz do tych małych codziennych rytuałów. Szybkość, efektywność i komfort użytkowania sprawiają, że stały się one niezastąpione w naszej kuchennej codzienności.

Zobacz