06.02.2024r.
Aktualizacja: 
06.02.2024r.
Spis treści

Saturatory do wody gazowanej, znanego również jako syfony do wody gazowanej, są urządzeniami coraz rzadziej spotykanymi w gospodarstwach domowych, głównie z powodu łatwej dostępności butelkowanej wody gazowanej. Jednakże dla miłośników "kranówki" i osób zainteresowanych ekologicznymi rozwiązaniami, zakup saturatora może być atrakcyjnym wyborem.

Wybór odpowiedniego saturatora

Przed zakupem saturatora warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Najważniejsze z nich to jakość wykonania, pojemność i moc urządzenia, a także rodzaj i dostępność naboju z dwutlenkiem węgla. Polecane modele to:

 • Sodastream Crystal - uznany za jeden z najlepszych na rynku, wyróżnia się dobrą jakością wykonania i atrakcyjnym designem. Cena zestawu, zawierającego urządzenie, dwie butelki i nabój CO2, wynosi około 600 zł.
 • Brita sodaONE - charakteryzuje się prostotą obsługi i mobilnością. Wyprodukowany jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, a jeden cylinder starcza na około 60 butelek wody gazowanej. Ten model kosztuje około 250 zł.
 • Sodastream Terra - model za około 250 zł, oferujący nowoczesny design i bezprzewodową obsługę. Idealny dla tych, którzy cenią wygodę i styl.

Czym kierować się przy wyborze saturatora?

Podczas wyboru saturatora do wody gazowanej, istotne jest uwzględnienie kilku kluczowych cech, które zapewnią wygodę użytkowania i spełnią oczekiwania co do jakości produktu. Poniżej przedstawiam rozszerzone informacje na temat czynników, które warto brać pod uwagę:

 • Pojemność butelek: Pojemność butelki do saturatora ma kluczowe znaczenie, jeśli planujemy przygotowywać większe ilości wody gazowanej naraz. Dla rodzin lub osób pijących dużo wody gazowanej, zalecane są saturatory z większymi butelkami, co minimalizuje potrzebę częstego gazowania.
 • Materiał wykonania: Wytrzymałość i trwałość saturatora zależą od jakości materiałów, z których został wykonany. Modele z wytrzymałego plastiku, aluminium czy wzmacnianego szkła zapewniają długotrwałe użytkowanie. Materiał wpływa również na estetykę urządzenia, co może być ważne dla osób ceniących sobie design sprzętów kuchennych.
 • Rodzaj i pojemność nabojów CO2: Rodzaj i pojemność nabojów CO2 to kolejne aspekty, które należy wziąć pod uwagę. Niektóre saturatory używają standardowych, łatwo dostępnych nabojów, co ułatwia ich wymianę i obniża koszty eksploatacji. Pojemność naboju decyduje o tym, ile litrów wody można nagazować przed koniecznością wymiany. Większe naboje są bardziej wydajne, ale mogą być też droższe.

Wybierając saturator do wody gazowanej, należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania względem urządzenia. 

Jak działa saturator do wody?

Saturatory do wody, znane również jako syfony do wody gazowanej, to urządzenia pozwalające na domowe przygotowanie wody gazowanej. Ich działanie opiera się na dość prostym, ale skutecznym mechanizmie. Poniżej szczegółowo omówię, jak działają te urządzenia:

 • Różne formy saturatorów: Na rynku dostępne są różnorodne modele saturatorów. Zaczynając od kompaktowych, przenośnych butelek z nabojem CO2, które są idealne dla osób często podróżujących, po większe, stacjonarne urządzenia, które przypominają tradycyjne sprzęty kuchenne. Te większe modele zazwyczaj oferują większą pojemność i są bardziej odpowiednie do użytku domowego.
 • Proces gazowania: Podstawowym elementem każdego saturatora jest naboju z dwutlenkiem węgla (CO2). Aby uzyskać gazowaną wodę, należy najpierw napełnić butelkę wodą, po czym umieścić ją w urządzeniu. Następnie, za pomocą mechanizmu urządzenia, dwutlenek węgla jest wprowadzany pod ciśnieniem do wody, co prowadzi do jej nagazowania. Proces ten jest zazwyczaj szybki i efektywny.
 • Regulacja poziomu gazowania: Wiele modeli saturatorów pozwala na regulację poziomu gazowania, co umożliwia dostosowanie nasycenia CO2 do indywidualnych preferencji. Dzięki temu można uzyskać delikatnie musującą wodę lub mocno gazowaną, w zależności od potrzeb.
 • Dodatki i syropy: Niektóre nowoczesne saturatory oferują możliwość dodawania syropów smakowych, co pozwala na tworzenie różnorodnych napojów gazowanych w domowym zaciszu. Możliwość ta dodaje saturatorom funkcjonalności i sprawia, że mogą one zastąpić tradycyjne napoje gazowane, oferując zdrowszą i bardziej dostosowaną do indywidualnych potrzeb alternatywę.
 • Ekologiczne i ekonomiczne korzyści: Używanie saturatorów do wody jest również korzystne z ekologicznego punktu widzenia, ponieważ zmniejsza konieczność kupowania napojów w plastikowych butelkach. Dodatkowo, na dłuższą metę, może to być również rozwiązanie bardziej ekonomiczne, szczególnie dla osób regularnie konsumujących wodę gazowaną.

Naboje do saturatora

Wybór odpowiedniego naboju do saturatora do wody gazowanej jest istotnym elementem, który wpływa zarówno na funkcjonalność urządzenia, jak i na ogólną ekonomiczność jego użytkowania. Naboje CO2 są sercem każdego saturatora, odpowiadając za proces gazowania wody. Istotne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze naboju, obejmują jego pojemność, dostępność oraz koszt.

Pojemność naboju CO2 ma bezpośredni wpływ na liczbę litrów wody, którą można nagazować przed koniecznością jego wymiany. Na przykład, popularne naboje marki Brita zazwyczaj wystarczają na gazowanie około 60 litrów wody. To sprawia, że są one wygodnym rozwiązaniem dla przeciętnych użytkowników, którzy nie muszą często wymieniać naboju. Większe pojemności są szczególnie korzystne dla rodzin lub osób, które regularnie piją wodę gazowaną.

Dostępność naboju jest równie ważna, co jego pojemność. Idealnie, gdy naboje do saturatora są łatwo dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. To gwarantuje, że w razie potrzeby szybko można nabyć nowy nabój lub wymienić zużyty. Niektóre marki, takie jak Sodastream, oferują usługi wymiany naboju, co jest dodatkową wygodą. Koszt naboju CO2 jest kluczowym czynnikiem wpływającym na ogólną opłacalność użytkowania saturatora. Należy brać pod uwagę zarówno początkowy koszt zakupu naboju, jak i koszt jego wymiany. Przykładowo, nabój Sodastream kosztuje około 49 zł przy wymianie, co stanowi dość ekonomiczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy porówna się to z kosztem zakupu butelkowanej wody gazowanej.

Warto również pamiętać o kompatybilności naboju z konkretnym modelem saturatora. Nie wszystkie naboje pasują do każdego urządzenia, więc przed zakupem należy upewnić się, że wybrany nabój będzie pasować do posiadanej maszyny do gazowania wody. Wybierając naboje do saturatora, warto także zwrócić uwagę na aspekty ekologiczne. Naboje wielokrotnego użytku, które można wymieniać zamiast wyrzucać, są bardziej przyjazne dla środowiska. Ponadto, niektóre firmy oferują programy recyklingu dla zużytych naboju, co dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.

Opłacalność domowego saturatora

Opłacalność posiadania domowego saturatora do wody gazowanej jest tematem, który zyskuje na znaczeniu w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby oszczędzania w gospodarstwie domowym. Dla wielu osób, decyzja o zakupie takiego urządzenia wiąże się z kilkoma kluczowymi korzyściami, które warto szczegółowo omówić.

Główną zaletą posiadania domowego saturatora jest oszczędność pieniędzy. Koszt zakupu butelkowanej wody gazowanej w sklepach może być znaczny, szczególnie gdy spożywamy ją regularnie. Przykładowo, zakładając, że butelka wody gazowanej kosztuje 2-3 złote, a w ciągu tygodnia spożywamy średnio siedem takich butelek, miesięczny koszt wyniesie około 60-84 złote. W skali roku, suma ta może przekroczyć nawet 700-1000 złotych. W porównaniu, koszt saturatora i wymiennych naboju CO2 jest znacznie niższy. Po początkowym wydatku na zakup urządzenia, jedynym bieżącym kosztem jest wymiana naboju CO2, która jest znacznie tańsza niż regularny zakup wody butelkowanej. Posiadanie domowego saturatora ma również pozytywny wpływ na środowisko. Redukcja zużycia plastikowych butelek to krok w stronę zmniejszenia odpadów i ochrony środowiska. Plastikowe butelki są jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia środowiska, a ich produkcja i utylizacja generują znaczne emisje dwutlenku węgla. Używając saturatora, przyczyniamy się do zmniejszenia zapotrzebowania na plastikowe opakowania i wspieramy ideę zrównoważonego rozwoju.

Kolejnym aspektem przemawiającym za posiadaniem saturatora jest wygoda. Urządzenie to umożliwia szybkie i łatwe przygotowanie wody gazowanej w domu, bez konieczności noszenia ciężkich butelek z zakupów. Jest to szczególnie istotne dla osób starszych lub tych, którzy mają ograniczoną możliwość transportowania zakupów. Saturatory pozwalają na kontrolę jakości i smaku wody. Używając wody z kranu, mamy pewność, że woda jest regularnie testowana i bezpieczna do spożycia. Dodatkowo, możliwość dodania syropów smakowych do wody gazowanej pozwala na tworzenie własnych, zdrowszych wersji popularnych napojów gazowanych, bez dodatku konserwantów i sztucznych barwników.

Saturator daje możliwość personalizacji stopnia gazowania wody, co jest trudne do osiągnięcia przy korzystaniu z butelkowanej wody gazowanej. Można dostosować nasycenie CO2 do indywidualnych preferencji, co jest szczególnie ważne dla osób, które preferują delikatnie gazowaną lub mocno nasyconą wodę.

Podobne wpisy

Jak wybrać soundbar do telewizora? Poradnik Zakupowy

Kupno nowoczesnego telewizora oferującego wysoką jakość obrazu stanowi jedynie część drogi do stworzenia domowego kina pełnego kinowych doznań. Kluczowym elementem, który dopełnia całości, jest system dźwiękowy. W tej roli soundbar coraz częściej pojawia się jako praktyczna i zyskująca na popularności opcja. Jest to rozwiązanie szczególnie rekomendowane dla tych, którzy szukają kompaktowej alternatywy dla bardziej kosztownych i zajmujących więcej miejsca systemów kina domowego.

Zobacz

Wybieramy termowentylator! Na co zwracać uwagę przy zakupie termowentylatora?

Decydując się na zakup termowentylatora wiele osób zastanawia się jaki model wybrać i który z nich okaże się najlepszy szczególnie w okresie zimowym. Niskie temperatury sprawiają, że spędzanie czasu w domu bez odpowiedniego ogrzewania może być niekomfortowe. Termowentylatory są świetnym rozwiązaniem pozwalającym cieszyć się ciepłem w domu podczas gdy za oknem śnieg maluje białe krajobrazy. Dla tych którzy nie są zaznajomieni z nazwą termowentylator, słowo farelka może okazać się bardziej znane. To urządzenie, które pomaga w dogrzewaniu pomieszczeń, w których przebywamy i które w zimie mogą być zbyt chłodne. Na rynku dostępne są różnorodne modele termowentylatorów, wśród których można znaleźć urządzenia przeznaczone do różnych zastosowań takich jak ogrzewanie pokoju łazienki samochodu czy biura. Każdy z modeli posiada swoje unikalne parametry które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia do swoich potrzeb.

Zobacz

Laptop z dotykowym ekranem – Jak Wybrać? Czy Warto?

Laptopy z dotykowymi ekranami to urządzenia, które łączą w sobie zalety tradycyjnych notebooków i tabletów, oferując użytkownikom nowy wymiar interakcji z technologią. Są one idealne do różnorodnych zastosowań, takich jak praca, oglądanie filmów, czy przeglądanie internetu. Ich rosnąca popularność jest wynikiem rozwoju technologii i adaptacji systemów operacyjnych, takich jak Windows 8, które wspierają obsługę gestów.

Wybierając laptop z dotykowym ekranem, warto rozważyć kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, zdefiniuj swoje potrzeby, zastanawiając się, jakie programy planujesz używać i jak często będziesz przemieszczać urządzenie. W zależności od tych czynników, możesz wybrać między większymi modelami o przekątnej 17 cali a mniejszymi, bardziej mobilnymi o przekątnej 13 cali. Równie ważne są podzespoły, takie jak pamięć RAM, karta graficzna, procesor, czy dysk. Warto również zwrócić uwagę na system operacyjny, który pozwoli na instalację i uruchamianie zaawansowanych programów.

Zobacz