19.01.2024r.
Aktualizacja: 
19.01.2024r.
Spis treści

Decydując się na zakup termowentylatora wiele osób zastanawia się jaki model wybrać i który z nich okaże się najlepszy szczególnie w okresie zimowym. Niskie temperatury sprawiają, że spędzanie czasu w domu bez odpowiedniego ogrzewania może być niekomfortowe. Termowentylatory są świetnym rozwiązaniem pozwalającym cieszyć się ciepłem w domu podczas gdy za oknem śnieg maluje białe krajobrazy. Dla tych którzy nie są zaznajomieni z nazwą termowentylator, słowo farelka może okazać się bardziej znane. To urządzenie, które pomaga w dogrzewaniu pomieszczeń, w których przebywamy i które w zimie mogą być zbyt chłodne. Na rynku dostępne są różnorodne modele termowentylatorów, wśród których można znaleźć urządzenia przeznaczone do różnych zastosowań takich jak ogrzewanie pokoju łazienki samochodu czy biura. Każdy z modeli posiada swoje unikalne parametry które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia do swoich potrzeb.

Jaki termowentylator wybrać? Który do domu?

Wybór odpowiedniego termowentylatora do domu może być wyzwaniem, dlatego warto rozważyć modele oferowane przez takie marki jak Sencor czy Teesa, które wyróżniają się na tle konkurencji przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę oraz energooszczędność, co jest istotnym aspektem szczególnie w zimie kiedy rachunki za prąd mogą znacząco wzrosnąć. Warto również zwrócić uwagę na zabezpieczenia przed przegrzaniem, co jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa użytkowania. Model który wyłącza się automatycznie przy zbyt wysokiej temperaturze wewnętrznej to dobry wybór, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci które należy chronić przed oparzeniami. Warto również zastanowić się nad długością kabla, który nie powinien być zbyt długi aby uniknąć potencjalnych zagrożeń.

Innymi godnymi uwagi markami są Blaupunkt i Ohyama, które są znane ze swojej niezawodności i trwałości, dzięki czemu nie będziesz musiał często wymieniać sprzętu na nowy. Te marki oferują urządzenia, które zużywają tylko tyle prądu ile jest rzeczywiście potrzebne co jest istotne z ekonomicznego punktu widzenia. Przy wyborze farelki do domu konieczne jest również zastanowienie się nad wielkością urządzenia. Większe modele są zazwyczaj mocniejsze i dostarczają więcej ciepła, jednak nie warto wybierać takich które będą za duże do konkretnej przestrzeni. Wszystko zależy od tego czy chcesz ogrzewać pokój dzienny sypialnię czy łazienkę. Rozmiar i moc urządzenia powinny być dostosowane do wielkości pomieszczenia które chcesz ogrzać.

Jak działa termowentylator?

Termowentylator jest rodzajem elektrycznego urządzenia grzewczego, które do działania wymaga podłączenia do źródła prądu co oznacza, że korzystając z niego płacisz za zużycie energii elektrycznej. Jedną z głównych zalet tego urządzenia jest możliwość ogrzania wybranego pomieszczenia bez konieczności ogrzewania całego domu, co jest szczególnie korzystne w sytuacjach gdy różne osoby mieszkające razem, mają różne preferencje co do temperatury w pomieszczeniach. Termowentylator działa na zasadzie pobierania zimnego powietrza które następnie jest ogrzewane i oddawane z powrotem do pomieszczenia. Urządzenie to pozwala na punktowe ogrzewanie kierując strumień ciepłego powietrza w wybrane miejsce. Wiele modeli pozwala na regulację temperatury i mocy co jest dodatkowym atutem.

Termowentylatory działają dzięki wewnętrznej spirali grzejnej, która szybko rozgrzewa się po podłączeniu do gniazdka. Tuż za nią znajduje się wentylator, który rozprowadza ciepło wewnątrz urządzenia i na zewnątrz. Wiekszość modeli wyposażona jest w specjalny filtr zabezpieczający przed dostaniem się kurzu do środka.  Ważne jest aby wiedzieć, że moc termowentylatorów waha się od 700 W do 2000 W, co oznacza że dobry model powinien być energooszczędny i zużywać tylko tyle prądu ile jest rzeczywiście potrzebne. Bardziej zaawansowane termowentylatory posiadają funkcję programowania godzin pracy co umożliwia ustawienie ich tak aby nie grzały na przykład w nocy czy podczas nieobecności w domu, a jednocześnie funkcja ta pozwala na powrót do już ogrzanego pomieszczenia ponieważ urządzenia te zaczynają działać od razu po włączeniu bez konieczności dłuższego rozgrzewania.

Moc termowentylatora – jaką powinniśmy wybrać?

Rozważając zakup termowentylatora, kluczowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest moc urządzenia. Moc ta w dużej mierze determinuje efektywność ogrzewania oraz zakres zastosowania termowentylatora. Standardowe modele termowentylatorów przeznaczone do użytku domowego, takie jak te montowane na ścianie czy stawiane na podłodze, zwykle mają moc w przedziale od 700 do 2000 W. Jest to zakres dostatecznie szeroki, aby umożliwić dopasowanie urządzenia do różnych warunków i potrzeb.

W kontekście mieszkań i domów, wybór mocy termowentylatora powinien być podyktowany przede wszystkim wielkością pomieszczenia, które planujemy ogrzać. Przykładowo, w przypadku dużych pokojów, które chcemy ogrzać w całości, urządzenie o mocy do 2000 W będzie najbardziej odpowiednie. Taka moc pozwala na szybkie i efektywne rozprowadzenie ciepła w przestrzeni o większej powierzchni, jak również na utrzymanie komfortowej temperatury nawet w chłodniejsze dni.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o mniejsze pomieszczenia lub sytuacje, gdy chcemy ogrzać tylko określoną część pokoju, mniejsza moc termowentylatora, na przykład w granicach 700-1500 W, może okazać się w pełni wystarczająca. Takie urządzenia zużywają mniej energii, co jest ważne z punktu widzenia ekonomii, a także są zwykle mniejsze, co ułatwia ich przenoszenie i przechowywanie.

Ciekawym aspektem jest też fakt, że niektóre modele termowentylatorów oferują możliwość regulacji mocy. Pozwala to na elastyczne dostosowanie wydajności urządzenia do aktualnych potrzeb. Na przykład w dni, gdy temperatura nie spada zbyt nisko, termowentylator ustawiony na niższą moc może zapewnić wystarczające ogrzewanie, oszczędzając przy tym energię elektryczną. Z kolei w bardzo zimne dni możliwość zwiększenia mocy pozwoli na szybsze i skuteczniejsze ogrzanie pomieszczenia.

Wybór mocy termowentylatora jest decyzją, która powinna być oparta na kilku kluczowych czynnikach, takich jak wielkość i rodzaj ogrzewanego pomieszczenia, potrzeby użytkownika, a także względy ekonomiczne. Rozważając różne modele i ich specyfikacje, warto mieć na uwadze te aspekty, aby wybrać urządzenie, które najlepiej odpowie na indywidualne potrzeby i zapewni optymalną wydajność w danej przestrzeni.

W co powinien być wyposażony termowentylator?

Wybierając termowentylator, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo i funkcjonalność urządzenia. Najważniejszym z nich jest obecność termostatu, który jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania. Markowe sprzęty, często są wyposażone w ten element. Termostat zapobiega przegrzaniu urządzenia, automatycznie wyłączając je, gdy temperatura stanie się zbyt wysoka. Dzięki temu nie ma ryzyka, że sprzęt się uszkodzi, a użytkownik jest chroniony przed ewentualnymi wypadkami.

Kolejnym ważnym elementem jest filtr, który zabezpiecza przed dostaniem się kurzu do wnętrza urządzenia i jego następnym wypchnięciem do pomieszczenia. To niezwykle istotne zarówno dla osób cierpiących na alergię na kurz, jak i dla tych, którzy dbają o czystość i higienę swojego otoczenia.

W przypadku termowentylatorów łazienkowych konieczne jest zabezpieczenie przed wilgocią i przypadkowym zachlapaniem wodą. Te urządzenia są często umieszczane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, więc odporność na wilgoć i wodę jest kluczowa dla ich bezpieczeństwa i trwałości. Szczegółowe informacje o zabezpieczeniach przeciw wilgoci można zazwyczaj znaleźć w instrukcji obsługi lub karcie danych technicznych produktu.

Jeżeli termowentylator ma być używany w różnych pomieszczeniach, warto sprawdzić, czy posiada uchwyt. Ułatwia to znacznie przenoszenie urządzenia z miejsca na miejsce, co jest szczególnie przydatne w domach i mieszkaniach o większej powierzchni. Dodatkowo, przydatnym elementem może być schowek na kabel. Umożliwia to łatwiejsze przechowywanie urządzenia i zapobiega plątaniu się kabli, co zwiększa poręczność i bezpieczeństwo termowentylatora.

Na koniec, ważne jest, aby termowentylator pozwalał na regulację mocy i temperatury. Pozwala to na dostosowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb i warunków w pomieszczeniu, co jest nie tylko wygodne, ale również pomaga w oszczędzaniu energii elektrycznej.

Termowentylator, nawet taki z termostatem jest urządzeniem raczej używanym tymczasowo i nie może zastąpić głównego systemu ogrzewania w domu. Doskonale sprawdza się w okresach przejściowych, takich jak początek jesieni lub wiosna kiedy jeszcze nie jest na tyle zimno aby włączyć centralne ogrzewanie na stałe lub kiedy zima już minęła ale nadal zdarzają się chłodne dni. Termowentylator jest także przydatny do lokalnego dogrzewania konkretnych miejsc w domu czy biurze, ważne jest jednak aby pamiętać o tym że jest to urządzenie elektryczne korzystające z prądu, a koszt energii elektrycznej obecnie może być dość wysoki. Nawet sprzęt energooszczędny może spowodować wzrost rachunków za prąd, szczególnie jeśli jest używany regularnie.

Przykładowo termowentylator o mocy 2000 W pracując godzinę dziennie przez miesiąc zużyje około 60 kWh zakładając że koszt jednej kWh wynosi 60 groszy, miesięczny wzrost rachunku za prąd przy takim użytkowaniu to około 36 zł. Warto jednak pamiętać, że termowentylator przestaje grzać natychmiast po wyłączeniu, więc godzina dziennie może okazać się niewystarczająca do ogrzania pomieszczenia w zimniejsze dni. Termowentylator jest zatem bardzo przydatnym urządzeniem, ale raczej na krótkie okresy użytkowania idealnym na przykład na wieczór w domu lub na chwilę w biurze. Interesującym rozwiązaniem mogą być modele z pilotem umożliwiającym zdalne włączanie i wyłączanie urządzenia, co daje większą kontrolę nad czasem jego działania i może pomóc w zarządzaniu kosztami zużycia energii.

Grzałka spiralna czy ceramiczna? Jaką wybrać?

Przy zakupie termowentylatora warto zastanowić się nad wyborem między modelem z grzałką spiralną, a tym z grzałką ceramiczną. Termowentylatory wyposażone w grzałki ceramiczne szybko się nagrzewają i dłużej utrzymują ciepło co w praktyce może przekładać się na oszczędności w zużyciu prądu. Są z reguły także bardziej trwałe i niezawodne, co oznacza że taki sprzęt posłuży przez długi czas przynosząc oszczędności finansowe w dłuższej perspektywie. Grzałki ceramiczne wyróżniają się trwałością, bezpieczeństwem użytkowania oraz wydajnością.

Podobne wpisy

Jak wybrać soundbar do telewizora? Poradnik Zakupowy

Kupno nowoczesnego telewizora oferującego wysoką jakość obrazu stanowi jedynie część drogi do stworzenia domowego kina pełnego kinowych doznań. Kluczowym elementem, który dopełnia całości, jest system dźwiękowy. W tej roli soundbar coraz częściej pojawia się jako praktyczna i zyskująca na popularności opcja. Jest to rozwiązanie szczególnie rekomendowane dla tych, którzy szukają kompaktowej alternatywy dla bardziej kosztownych i zajmujących więcej miejsca systemów kina domowego.

Zobacz

Saturator do wody – do czego służy, jak wybrać? Polecane modele

Saturatory do wody gazowanej, znanego również jako syfony do wody gazowanej, są urządzeniami coraz rzadziej spotykanymi w gospodarstwach domowych, głównie z powodu łatwej dostępności butelkowanej wody gazowanej. Jednakże dla miłośników "kranówki" i osób zainteresowanych ekologicznymi rozwiązaniami, zakup saturatora może być atrakcyjnym wyborem.

Zobacz

Laptop z dotykowym ekranem – Jak Wybrać? Czy Warto?

Laptopy z dotykowymi ekranami to urządzenia, które łączą w sobie zalety tradycyjnych notebooków i tabletów, oferując użytkownikom nowy wymiar interakcji z technologią. Są one idealne do różnorodnych zastosowań, takich jak praca, oglądanie filmów, czy przeglądanie internetu. Ich rosnąca popularność jest wynikiem rozwoju technologii i adaptacji systemów operacyjnych, takich jak Windows 8, które wspierają obsługę gestów.

Wybierając laptop z dotykowym ekranem, warto rozważyć kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, zdefiniuj swoje potrzeby, zastanawiając się, jakie programy planujesz używać i jak często będziesz przemieszczać urządzenie. W zależności od tych czynników, możesz wybrać między większymi modelami o przekątnej 17 cali a mniejszymi, bardziej mobilnymi o przekątnej 13 cali. Równie ważne są podzespoły, takie jak pamięć RAM, karta graficzna, procesor, czy dysk. Warto również zwrócić uwagę na system operacyjny, który pozwoli na instalację i uruchamianie zaawansowanych programów.

Zobacz